niedziela, 12 maja 2013

Wielka Głowa Cukru

Great Sugar Loaf to pagórek (501 m) na pograniczu Morza Irlandzkiego i Gór Wicklow, popularny cel niedzielnych wycieczek dla mieszkańców Dublina i okolic.Ze szczytu widać morze, góry, Dublin, ogrody Powerscourt oraz kilka okolicznych nadmorskich miasteczek. Przy dobrej widoczności można też wypatrzeć za morzem Walię.Na szczyt prowadzi szeroka wydeptana autostrada, o ile zaparkuje się we właściwym miejscu. Dwa lata temu próbowaliśmy tę górę wziąć od niewłaściwej strony i po ponad godzinie przedzierania się przez kolczaste zarośla dotarliśmy na szczyt, gdzie ujrzeliśmy całe rodziny z małymi dziećmi, psami, ajpodami i kanapkami robiącymi sobie zdjęcia bez żadnej zadyszki.Nazwa góry wzięła się prawdopodobnie od drobnych kamieni, które niczym wielkie kryształki cukru osypują się spod nóg podczas ostatniego stromego podejścia.13 komentarzy:

 1. Z uwagi na wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia zadyszki proszę o wskazanie tego szerokiego podejścia. Tak prawdę mówiąc to muszę wciągnąć tam ze sobą Juniora lat 2 i 4 letnią Maggie, stąd moja prośba. Jak długo tu mieszkam, obiecuję sobie, że się tam wgramolę i chyba w końcu nadszedł ten czas.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Parking jest tu: http://bit.ly/YDwSyL
   Wygląda trochę inaczej niż na tym zdjęciu, ale to jest to miejsce. Powodzenia!

   Usuń
  2. Tydzień temu zawahaliśmy się: Sugar Loaf czy ponownie Glendalough. Wybór padł na jezioro. My też z 2-latką i 4-latkiem:-) Niech jeszcze trochę podrosną...

   Usuń
  3. Zdobyta!!!junior prawie na własnych nogach ale się liczy.naprawdę fajne wrażenia a na dokładkę Cliffs Walk na trasie Greystones-Bray.

   Usuń
  4. No to gratulacje! Ten spacer kiedyś zrobię. Gdybyś wciągnął się kiedyś w geocaching, to tam właśnie jest pierwsza skrytka zrobiona w Europie. Można tam poznac ludzi z całego świata, ale najważniejsze to to, że miejsce jest zajebiste i leży poza szlakiem. Tylko że bez dzieci bo troszkę niebezpiecznie...

   Usuń
 2. Fajne fotki. Jedna tylko mała uwaga. Ja słyszałem wersję, że nazwa tej góry pochodzi od spiczastego kształtu podobnego do dawnych brył cukru. Kiedyś cukier był sprzedawany w takiej właśnie postaci.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A to ciekawe, nie wiedziałem. Skojarzenie z górką usypaną z cukru miałem dość wyraźne.

   Usuń
 3. ...a ja słyszałam,że jak się tam wejdzie w środę, do godziny 13stej i wjednym bucie...będzie sie miało...słodkie życie;-)))

  OdpowiedzUsuń
 4. W planach do zdobycia.... Pozdrowionka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak zauważył kolega minio - przy okazji można połazić nad morzem wzdłuż klifów.

   Usuń
 5. Dobre widoczki z tej głowy cukru :) Zdaje się, że widać tę górkę już z okolic Dublina, albo z autostrady, M-N4 na przykład.

  OdpowiedzUsuń

O CZYM JEST TEN BLOG

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...