sobota, 18 maja 2013

Bliźniacze kościoły w Wexford

Na początek zagadka - czym różnią się te dwa obrazki:A teraz - czym różnią się te dwa obrazki:I jeszcze te dwa:Bliźniacze kościoły w Wexford zbudowano ponad 150 lat temu. W tamtych czasach w mieście Wexford istniały tylko dwa kościoły i oba były protestanckie. Zrozumiałe jest więc, że katolicy nie mieli za bardzo się gdzie spotykać. Dlatego kiedy tylko nadarzyła się odpowiednia sposobność - w Wexford wybudowano od razu dwie takie same strzeliste katolickie świątynie.Pierwszą różnicą są nazwy kościołów. Jeden jest pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia, a drugi - Wniebowzięcia NMP.

Oba kościoły przy całej swojej wielkości różnią się tylko detalami. Oddalone są od siebie tylko o kilkaset metrów. Z lotu ptaka różnią się tylko wielkością plebanii i samochodami na olbrzymich parkingach wokół kościołów.Odpowiedzialnym za wybudowanie dwóch identycznych kościołów w jednym mieście jest Ojciec James Roche.Dwa identyczne kościoły w jednym mieście są niewątpliwą ciekawostką. Dobrze jest też wiedzieć, że te dwa kościoły wybudowano w całości ze składek katolików podczas protestanckiej okupacji. Irlandia była od kilkuset lat kontrolowana przez Anglię i nie wolno tu było się tak zwyczajnie modlić po katolicku. 
A w tym samym czasie za zachodzie Irlandii wynaleziono kościół na kółkach. W razie nalotu protestantów katolicki kościół wjeżdżał do stodoły. Więcej tu: Mała Arka.

10 komentarzy:

 1. Byłem tam z moją mafią 2 tygodnie temu i nie powiedziałem, że są tam te bliźniaki. I w pewnym momencie moja lepsza połowa mówi :chyba przed chwilą tędy szliśmy :) jeśli chcecie doświadczyć 100% realnego deja vu to polecam to miejsce. A na marginesie piękny /ne budynek /ki. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I nie trzeba płacić za zwiedzanie jak w protestanckich kościołach :)

   Usuń
 2. No pacz Pan, tyle żem się po tym Wexford naszwendał, a nie wiedziałem! Skandal to jest, ta moja niewiedza. Dziękuję najuprzejmiej:)

  OdpowiedzUsuń
 3. ...dobre, a księdza powinni sklonować;-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawe czy wierni się nie gubią... :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawe wrażenie muszą te dwa budynki wywoływać wśród ludzi;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No widzisz z poprzednich komentarzy - niektórzy nie zauważają a niektórzy maja deja vu.

   Usuń

O CZYM JEST TEN BLOG

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...