wtorek, 21 maja 2013

Najwyższa rzeźba na świecie

Rozwiązanie fotozagadki


Na zdjęciu konkursowym widoczny jest czubek The Spire of Dublin - stalowej iglicy stojącej przy skrzyżowaniu ulic O'Connell Street, Earl Street North i Henry Street w Dublinie. Czubek widoczny jest przez palce Jamesa Larkina.

Iglicę ustawiono w dniu moich 34 urodzin. Ma 121 metrów wysokości i jest wpisana do księgi rekordów Guinnessa jako najwyższa rzeźba na świecie. 

Zagadkę jako pierwszy rozwiązał Celt Petrus i do niego powędruje pakiet z nagrodami. Kolejna fotozagadka za miesiąc. Serdecznie zapraszam.
_________________________________________________________________Stalowa iglica w centrum Dublina to „Monument Światła”, a nazwa popularna to "Spire of Dublin". Nie da się jej przegapić.Rzeźbą jest ze względu na kształty wyryte na dolnych kilku metrach, tam gdzie ludzie sobie robią zdjęcia.Smukła i chwiejąca się na wietrze iglica jest najbardziej charakterystycznym elementem architektonicznym w niskiej zabudowie Dublina. Miejscowi nazywają ją "The Stiletto in the Ghetto" lub "The Nail in the Pale". My nazywamy ją po prostu "Szpila"Symboliczne znaczenie Szpili wiąże się z poprzednim pomnikiem, który stał w tym samym miejscu przez prawie 160 lat. Otóż od 1808 roku nad Dublinem wnosił się posąg angielskiego lorda, admirała Horacego Nelsona. Dla Irlandczyków pomnik ten był symbolem kilkusetletniej angielskiej okupacji. W samym sercu Irlandii stała kolumna zwieńczona dumnym Anglikiem, jakby na przekór wszystkim irlandzkim dążeniom do niepodległości. 

po prawej stronie - zdjęcia zrobione z tarasu na szczycie kolumny Nelsona (1964 r. Wikipedia) 

W 1916 roku wybuchło w Dublinie powstanie wielkanocne, sztab główny powstańców mieścił się na Poczcie Głównej, tuż u stóp kolumny Nelsona. W 50 rocznicę tego powstania, które dało Irlandii niepodległość, IRA podłożyła Nelsonowi pod nogi bombę i w 1966 roku posąg zwalił się z hukiem. Dziś w Dublin Civic Museum można oglądać potłuczoną kamienną głowę admirała Nelsona, a w wielu pubach - zdjęcia z tamtego okresu.
W 2003 roku w miejscu kolumny zniszczonej przez IRA stanęła stalowa Szpila. Jej 121 metrów wysokości to prztyczek w angielski nos - kolumna Nelsona miała 121 stóp wysokości. Jej nazwa - Monument of Light to irlandzka odpowiedź na przydomek angielskiego kapitana - Dark Admiral. Zmiana nazw ulic była już tylko formalnością - zamiast Sackville Street mamy dziś O'Connell Street. Angielskiego barona na tabliczkach zastąpił irlandzki bojownik o niepodległość. Teraz Szpila i jej światło chronią Dublin przed siłami ciemności :) 

Zdjęcie po lewej - bliźniacza kolumna Nelsona na Trafalgar Square w Londynie
Ulica O'Connel Street (dawniej Sackville Street) jest jedną z najszerszych ulic w Europie - ma 50 metrów szerokości.

7 komentarzy:

 1. Pamiętam mój pierwszy raz, kiedy ją zobaczyłem a następnie stanąłem pod nią. Sam jestem dlugi ale aż przysiadłem z wrażenia. Lubię sprawdzać z jakich miejsc w Dublinie widać jej czubek. I lubię jej kolor wieczorem w świetle zachodzącego słońca. Wcześnie rano jej jeszcze nie widziałem to nie wiem czy mi się podoba:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie mogę uwierzyć, że wygrałem!

  Jeszcze dzisiaj do Ciebie napiszę :)

  I proszę, włącz znowu komentowanie po imieniu, ciężko się tu wpisywać bez tego :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Za dużo miałem anonimowych komentarzy z reklamami, dlatego teraz każdy musi się podpisać :)

   Usuń
 3. Najpierw gratuluję zwycięscy znajomości zabytków:)

  A teraz same pochwały Piotrze dla Ciebie za interesujący post.
  Zdjęcie iglicy rewelacyjne !!!
  Niestety Irlandia ciągle jest w moich marzeniach, ale dzięki Twoim wpisom zaczynam ją poznawać coraz bardziej. Piszesz bloga w sposób ciekawy, już pierwsze strofy pobudzają moją wyobraźnię.
  Oprócz niezwykle ciekawych miejsc, które prezentujesz, jest jeszcze Twój rozbrajający humor, lekkość, beztroska...
  Ech gratuluję!!!

  PS. Nie wiem czy oglądałeś film "Wiatr buszujący w jęczmieniu". Jeżeli nie polecam. Na pewno Ci się spodoba :))))

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziękuję bardzo, Ewo :) To głównie dzięki Imiennikowi - kiedyś napisał tutaj o Szpili. Od razu mi się skojarzyło, ale dla pewności wolałem jeszcze poszukać. I to był jedyny trop na jaki trafiłem :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Celcie!
   Zajrzałam na Twojego bloga, a tam zachwyciła mnie Twoja ogromna radość ze zdobycia nagrody i od razu pomyślałam sobie, jak to dobrze, że nie przyszło mi do głowy szperać w zabytkach Dublina i startować w konkursie! O jednego potencjalnego konkurenta miałeś mniej! Chi, chi... Sama nagroda nie jest tak ważna, jak wiedza, którą się posiada i ciekawość świata którą się nabywa wraz z jego smakowaniem. Cieszę się więc Twoim szczęściem i pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
 5. No i wszystko jasne.... Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

O CZYM JEST TEN BLOG

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...