czwartek, 3 października 2013

Irlandzki pies pasterski

Owczarek rasy border collie to pies stworzony przez celtyckich bogów z najlepszych białych i czarnych pasterskich kawałków. Ich zadaniem jest pomaganie irlandzkim pasterzom przy owcach.  

Jednym z pasterzy na Ring of Kerry jest Brendan, opowiada turystom o codziennej pracy psów pasterskich i prezentuje ich umiejętności. 



Brendan opowiada też o 21 rasach owiec, które są hodowane w Irlandii. Pokazuje które z nich są jadalne, a które hoduje się głównie dla wełny.



W kraju, gdzie nie ma wilków owce mogą się bezkarnie przemieszczać po łąkach, górach, klifach, drogach, mogą pić piwo w pubie, pozować do zdjęć etc, ale w genach mają zakodowany respekt przed wilkami, dlatego słuchają się dobrze wyszkolonych owczarków.



Psy maja świetny słuch, co pokazał nam Brendan mrucząc coś pod nosem do swojego psa który stał 300 metrów wyżej na wzgórzu. Pies usłyszał. Szkolenie psa do pracy z owcami trwa około półtora roku, umieją one rozpoznać komendy głosowe, gwizdane i gwizdkowe. Poniżej gwizdek Brendana.



Do Brendana w sezonie letnim zjeżdżają się całe autokary z różnych krajów. Brendan mówi po angielsku z akcentem z Kerry, przewodnik po lewej tłumaczy na niemiecki, przewodnik po prawej na hiszpański, nieliczni rozumieją Brendana od razu.


Zapraszam na fragment pokazu pracy psów na filmie który publikuję za zgodą pasterza Brendana. Pokazy przez całe lato na tyłach pubu Caitins przy drodze N70. Link.




16 komentarzy:

  1. Border collie jest chyba szkocki/angielski. Z irlandzkich psów to znam jedynie setera irlandzkiego, który tak naprawdę pochodzi z Francy :D i wilczarza irlandzkiego, który pochodzi z Irlandii.
    A najładniejszy i tak jest polski owczarek nizinny :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Najładniejszy to jest polish collie imieniem Bobik i irlandzki Jack Russel imieniem Gutek :)

      Usuń
  2. Na początek - wyrazy uznania za prowadzenie taaakiego bloga:) Jak dla mnie kopalnia informacji i zdjęć z ulubionego kawałka świata.

    Odnośnie psów - border jest chyba "ogólnobrytyjski". Natomiast ras ściśle irlandzkich jest kilka - seter irlandzki ( absolutnie nie pochodzi z Francji), chart irlandzki wilczarz, terier pszeniczny, kerry blue terrier, irlandzki spaniel wodny. Tyle pamiętam, może jest coś jeszcze...

    Pozdrawiam
    olga

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Też nie lubię, ale łajka mówi:

      "Seter irlandzki jest kojarzony z Irlandią, jednak wywodzi się z Francji, Hiszpanii oraz Macedonii. Pochodzi od długowłosego spaniela i powstał w wyniku skrzyżowania irlandzkiego spaniela wodnego z seterem angielskim, springer spanielem i pointerierem."

      "Współczesny border collie jest potomkiem roboczych collie trzymanych w hrabstwach na pograniczu Anglii i Szkocji. Od 1881 roku uczestniczył on w konkursach owczarków i był eksportowany jako pracujący owczarek na wszystkie kontynenty."

      A najładniejszy i tak jest polski owczarek nizinny :)

      Usuń
    2. Olga, dziękuję za wyrazy. To ulubiony kawałek świata wyjątkowych ludzi. Z tych psów co wymieniłas kilka muszę sobie wyguglować :) Dzięki!

      Usuń
  3. ...najładniejsza to jest...polska beaglaczka imieniem Tola;-) Niestety wiek daje o sobie znać...jest cukrzyca i jest insulina do końca życia;-( Ale pozatym skacze, biega i...fruwa...;-)

    OdpowiedzUsuń
  4. ...poza tym...popełniłam byka;-)))

    OdpowiedzUsuń
  5. Slaveck wg. Związku Kynologicznego: "KRÓTKI RYS HISTORYCZNY: Seter irlandzki powstał i rozwinął się w Irlandii jako pies myśliwski. Wywodzi się od setera irlandzkiego czerwono-białego oraz psa nieznanej rasy, o jednolicie czerwonym umaszczeniu. Seter irlandzki był wyraźnie wyodrębnionym typem już w wieku XVIII. W roku 1882 powstał Klub Setera Irlandzkiego, zajmujący się promocją rasy. Klub w roku 1886 wydał Standard Rasy, a następnie organizował field trialsy i wystawy celem jego ustalenia. W 1998 roku Klub opublikował „Styl Pracy Rasy”."

    Jakieś czas temu czytam wszystko co mi się nawinęło odnośnie seterów irlandzkich. Krótko potem pojawił się w moim domu kochany rudzielec. W grudniu minie 12 lat od kiedy mieszkamy pod jednym dachem. No i nie pamiętam etapu francuskiego w historii seterów. Może wikipedii chodziło o dolew krwi francuskich ras spanieli, a nie stricte pochodzenie z terenu Francji?

    Nie tylko dla seteromaniaków artykuł: http://seterkowo.org/index.php?view=items&cid=2%3Asetery-irlandzkie&id=4%3Arudy-i-jego-kuzyni-agnieszka-dobro-pointerasetter-nr-2-strony-7-8-&option=com_quickfaq&Itemid=167 \

    2 akapit wiele wyjaśnia.

    Jeśli chodzi o bordery to muszę przyznać Ci rację:) A PONy są owszem fajne, no i rdzennie "nasze", ale ja jednak wolę setery...

    Pozdrawiam serdecznie
    olga

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wiki sprawdziłem tylko dlatego, że gdzieś mi w pamięci utkwiło, że irlandzki seter wcale nie jest irlandzki. Nie ważne, ładny pies i tyle. Może być irlandzki. PONy uwielbiam, ale nigdy nie miałem ;) Za dużo włosów do dbania o nie :)

      Pozdrowienia,
      S

      Usuń
  6. Ja się trzymam wersji, że border collie został stworzony przez celtyckich bogów z najlepszych białych i czarnych pasterskich kawałków w czasch kiedy nie było jeszcze Anglii :).

    OdpowiedzUsuń
  7. Ale dyskusja sie rozwinęła na temat pochodzenia piesków ;) Mnie rozśmieszył fragment o tym, że niektóre owce są jadalne... Owca nie grzyb, zawsze jest jadalna. W dawnych, biedniejszych czasach hodowano owce głównie na wełnę, ale jak się biedaczce podwinęła nóżka i spadając ze stromego zbocza połamała się trochę - to szła do kotła na stew. Nie jak teraz, lamb cały rok w sklepie dostępny, a mutton tylko w starej książce kucharskiej ;)

    OdpowiedzUsuń
  8. Taa, to taki humor Brendona. Na koniec dziekuje za przybycie i prosi o wspomozenie przemyslu owczego przez obfity lunch z owczym stew. Wegetarianie moga byc spokojni - owce sa rowniez wegetariankami - rzecze Brendan.

    OdpowiedzUsuń
  9. Taa, to taki humor Brendona. Na koniec dziekuje za przybycie i prosi o wspomozenie przemyslu owczego przez obfity lunch z owczym stew. Wegetarianie moga byc spokojni - owce sa rowniez wegetariankami - rzecze Brendan.

    OdpowiedzUsuń
  10. Piękne pieski i piękne owce. I love sheeps and dogs :) Rodem z płyty Floydów Animals hahahah. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  11. Bardzo ładne są te psiaki i kojarzą mi się właśnie tylko z grupami owiec lub kóz. Nie wiem jak wygląda ich pielęgnacja, ale na pewno powinny także często mieć robione różnego rodzaju zabiegi. Jak ja w sklepie groomerskim https://sklep.germapol.pl/ kupię już kosmetyki dla psów, to oczywiście staram się robić regularne zabiegi pielęgnacyjne.

    OdpowiedzUsuń

O CZYM JEST TEN BLOG

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...