sobota, 17 lipca 2010

Okrągły stół - zamek w Winchester

Wśród legend mrocznego średniowiecza poczesne miejsce zajmują dzieje dzielnych Rycerzy Okrągłego Stołu. Sam Okrągły Stół miałem okazję ostatnio oglądać. Blat legendarnego mebla zawieszono na ścianie zamku w Winchester w hrabstwie Hampshire na południu Anglii.
  
Pozbawiony nóg i odrestaurowany cieszy oczy od ponad 700 lat. Waży 1400 kg i ma 5,5 metra średnicy.
  
Na obrzeżu stołu wyrysowane zostały piękna czcionką imiona 24 rycerzy, którzy według jednej z legend przy nim zasiadali. Przy głównym miejscu – wizerunek samego Króla Artura.
  
Król Artur był postacią historyczną, urodził się 7 stycznia 482 roku. Jako celtycki wódz i władca Brytów kontynuował dzieło swojego legendarnego ojca – Uthera Pendragona i gromił wszelkich najeźdźców - Sasów, szkockich Piktów oraz irlandzkich piratów zagrażających Brytanii, która od niedawna nie była już rzymską prowincją.

Waleczność i dokonania Króla Artura stały się źródłem inspiracji dla poetów i zaczynem do powstania legend arturiańskich, w tym również legendy o mężnych rycerzach i okrągłym stole.
  
Kształt stołu miał eliminować spory o pierwszeństwo miedzy rycerzami, każdy przy nim był równy a jedno miejsce zawsze pozostawało puste – dla rycerza, który odnajdzie Świętego Graala – zaginiony kielich, z którego pił Chrystus podczas Ostatniej Wieczerzy. Poszukiwanie Graala było główną misją Rycerzy Okrągłego Stołu, w wolnych chwilach brali udział w wyprawach krzyżowych i podkradali sobie białogłowy. Zgodnie z niektórymi podaniami wszystkich rycerzy Artura było 150 a miejsce każdego z nich przy stole było oznaczone złotymi literami.

Stół związany był ściśle z tradycją chrześcijańską. Nawiązywał do stołu wykonanego przez Józefa z Arymatei specjalnie na Ostatnią Wieczerzę który posłużył jako wzór Merlinowi, twórcy Okrągłego Stołu Króla Artura. Czarodziej Merlin zbudował pierwotnie ten stół dla Uthera Pendragona, a ten dopiero przekazał go synowi - Arturowi i jego rycerzom. 
To, że każdy dziś kojarzy Ostatnią Wieczerzę przy długim prostokątnym stole zawdzięczamy Leonardowi da Vinci. Stojąc 1000 lat później na rusztowaniach z liną zawiązaną wokół pasa i malując swój obraz na ścianie refektarza w Mediolanie mógł ten ważny dla arturiańskich legend szczegół po prostu
przeoczyć.
    
Zamek w Winchester powstał w 1067 roku. Do naszych czasów przetrwał jedynie Great Hall – olbrzymia nawa zamku, w której w 1275 zawieszono blat Okrągłego Stołu.
  
Stół był prawdopodobnie jednym z wielu, jakie w średniowieczu budowano specjalnie na potrzeby turniejów rycerskich wzorowanych na legendach arturiańskich. Stojąc pod ścianą, na której zawieszony jest ogromny blat stołu można poczuć, jak w Winchester legendy mieszają się z rzeczywistością.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O CZYM JEST TEN BLOG

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...