czwartek, 29 lipca 2010

Opactwo Corcomroe w Burren

Opactwo Corcomroe, zwane też Opactwem Burren znajduje się w hrabstwie Clare na zachodzie Irlandii, na skalistym obszarze Burren. Inna nazwa to Sancta Maria de Petra Fertilis, czyli klasztor św. Marii Patronki Urodzajnej Skały.
  
Corcomroe Abbey leży w dolinie na uboczu wszystkiego, to zrozumie każdy, kto kiedykolwiek przejeżdżał przez Burren. Oprócz skalistych zboczy z jednej strony i zielonych pastwisk z drugiej nic tu nie psuje ciszy ani krajobrazu. Opactwo wybudowane zostało z wapiennych kamieni przez króla Limericku - Dónala O’Briena w 1194 roku dla zakonu cystersów. Ruiny opactwa stanowią obecnie atrakcję głównie ze względu na liczne dobrze zachowane elementy oryginalnych rzeźbień z XII i XIII wieku.
Oraz stare, bardzo stare płyty nagrobne.
 
Jest tu również grobowiec króla Conora na Siudane Ua Briaina, który zmarł w 1267 roku. Okrutnik ten ponoć kazał zabić ostatnich pozostałych przy życiu budowniczych tej budowli, aby nigdy więcej nie zbudowali czegoś tak pięknego. Można się teraz spierać o trafność jego decyzji, w owych czasach oraz późniejszych powstało wiele równie ładnych budowli, z których wszystkie obecnie wyglądają dość podobnie…
  
Angielska reformacja pozbawiła katolickie kościoły w okupowanej Irlandii racji bytu. W 1554 roku opactwo zostało przekazane księciu Thomondu, który to zaszczytny tytuł przypadał w linii kolejnym O’Brienom. To był przecież ich teren i ich budowle. Trzeci z kolei książę Thomondu, Connor O’Brien mógł zamienić opactwo na koszary, ale tego nie uczynił.
     
Cystersi jeszcze przez prawie 100 lat spokojnie tu mieszkali i pasali swoje owce. Dopiero piąty książę zlikwidował opactwo. Potomek człowieka, który zbudował w Irlandii wiele kościołów, teraz zamknął jedną z ostatnich siedzib katolickich zakonników. Ostatni mnich, Reverend John O'Dea, dokonał tu żywota w 1628 r. i został pochowany pomiędzy innymi.

 

Od tamtej pory klasztor niszczał i niszczeje do dziś.


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O CZYM JEST TEN BLOG

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...