piątek, 25 października 2013

Mizen Head

Cypel Mizen Head znajduje się na najbardziej na południe wysuniętym kawałku Irlandii. To ostatni fragment europejskiego lądu widziany ze statków płynących do Ameryki. Fantastyczne formacje skalne, klify i ogromna przestrzeń.
Przyjeżdża się tu dla widoków, dzikości przyrody, siły oceanu i surowości krajobrazu. Poza tym można sprawdzić swoją odwagę - Mizen Head w rzeczy samej oderwał się od stałego lądu i został połączony mostem. 


Most jest stalowy i solidny ale ażurowy. Widok urwiska i wody szumiącej prawie 100 metrów zapiera dech. Przed mostem zostają ci, którzy stwierdzili, że już zobaczyli Mizen Head i dalej na pewno nie pójdą, za żadne skarby świata.

Nie da się stąd spaść, barierki, wąskie chodniki i strome schodki prowadzą szczytem klifów i czasem schodzą niżej aż do samej wody. Przestrzeń, klify, ocean i wiatr!

Na końcu skalistej wysepki znajduje się latarnia morska, stacja meteo i muzeum poświęcone pracy latarników na Mizen Head. Jest również praktyczny przyrząd pokazujący cykle przypływów i odpływów.

Na koniec można przyjrzeć się historii i niesamowitej kontrukcji latarni Fastnet, która majaczy 11 kilometrów na południe. Tam dopiero kończy się Irlandia. Po więcej informacji o jednej z najładniejszych irlandzkich latarni morskich zapraszam do mojego wcześniejszego wpisu ze zdjęciami Janka Klossa.

3 komentarze:

 1. 30 km od Sącza znajduje się Szczawnica, do której często jadę. Lubię myśleć, że Szczawnica to taka "Irlandia w miniaturze" - też są piękne formacje skalne, dużo zieleni... Zupełnie tak jak na Mizen Head. A im dalej od centrum miasta, tym piękniej... :)

  Owy przyrząd pokazujący przypływy i odpływy zaiste ciekawy, przypomina nieco kompas... :)

  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Dreszczyk. Chciałabym tam być. Najdalej wysunięty - działa magnetycznie, ciekawe czemu. Zdjęcia ok, ale to ostatnie nie Twoje okropne, coraz bardziej nie toleruję zdjęć "udoskonalonych".

  Wcinający facet z wosku? Te ustrojstwa z pokrętłami i przyrządy cudne!

  OdpowiedzUsuń
 3. Pięknie, dziko,klimatycznie. Robi wrażenie.

  OdpowiedzUsuń

O CZYM JEST TEN BLOG

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...