piątek, 18 października 2013

Dzieciątko z Pragi w Irsku

W IRSKU = W IRLANDII

Dzieciątko z Pragi to drewniana figurka z XVI wieku, której przypisywane są cudowne moce. Pobłogosławiona przez papieża, cel pielgrzymek wiernych i obiekt modlitw kobiet, które spodziewają się dziecka. W jakiś przedziwny sposób Dzieciątko z Pragi pojawiło się w zachodniej Irlandii i stało się tam sposobem na poprawienie pogody.O istnienieniu Dzieciątka dowiedziałem się z esemesa. Od dwóch dni lało, a ja dostałem wiadomość od właściciela pensjonatu B&B, w którym miałem się wkrótce zatrzymać z moją grupą. John napisał, że wystawia Dzieciątko z Pragi na żywopłot w intencji dobrej pogody dla nas.Najpierw sprawdziłem w internecie co to takiego "Infant of Prague" a potem spytałem ludzi, z którymi wtedy podróżowałem. Zrządzeniem losu byli to akurat Czesi i po chwili okazało się, że rzeczywiście jest coś takiego jak "Pražské Jezulátko". Po przybyciu na miejsce okazało się święta figurka została okaleczona przez kota.    

Jednak dalsze wydarzenia pokazały, że Dzieciątko z Pragi działa nawet jak jest potłuczone. Poniżej kilka fotek z jesiennej wycieczki po zachodniej Irlandii z Pendragon Tours.4 komentarze:

 1. Kilka lat temu pewien mój dobry znajomy, podróżnik, przywiózł mi z Pragi poświęcony obrazek "Jezulatka" w formacie A4.
  Ten mały drewniano woskowy posążek znajduje się w Kościele MB Zwycięskiej w Pradze. Oprawiłam go w ramki, a na odwrotnej stronie napisałam historię tego zabytku, ciekawą zresztą...
  Pozdrawiam ciepło

  OdpowiedzUsuń
 2. Witaj ;)
  Piękne fotografie i ciekawy, jak zawsze post, dziękuję :)
  Pozdrawiam jesiennie ;)

  OdpowiedzUsuń

O CZYM JEST TEN BLOG

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...