piątek, 5 listopada 2010

Kamienny fort Drumena Cashel

Kamienny fort w górach Mourne niedaleko Newcastle (Irlandia Północna) jakimś cudem nie został rozebrany przez okolicznych farmerów. Dziś stanowi świetny przykład miejsca, w którym ludzie w dawnej Irlandii mieszkali w okresie wczesnego chrześcijaństwa czyli zaraz po świętym Patryku. Wejście do owego kamiennego fortu wykonane jest oczywiście z kamienia. W VI wieku naszej ery.
  
Mur osady z wczesnego średniowiecza jest zbudowany z dobrze dopasowanych dużych kamieni znalezionych w okolicy, jego okrągły kształt jest naturalny dla tamtych czasów, bo najbezpieczniejszy. Średnica tego dawnego osiedla to około 40 metrów, wysokość murów – do 3 metrów.
  
Drumena Cashel jest zachowany w bardzo dobrym stanie. Odkryto go podczas budowy drogi w 1920 roku a Towarzystwo Historii Naturalnej z Belfastu od razu otoczyło go swoją opieką oraz ogrodzeniem z drutu. Dzięki temu dziś zaraz po wejściu na teren dawnej irlandzkiej osady możemy zobaczyć zarysy domów sprzed 1500 lat, a pośrodku dawnego puebla - tajemnicze wejście pod ziemię.
  
W tamtych czasach pod ziemią gromadzono zapasy. Przed najazdem Wikingów nie było potrzeby się lepiej chronić, a magazyny - twierdze znane bardziej jako okrągłe wieże powstały dopiero 300 lat później. Tym bardziej jest ciekawie w dzisiejszych czasach wejść do takiej dziury w ziemi. Do spichlerza pod ziemią prowadzi krótki korytarz.
  
Tunel pod ziemią, prowadzący dalej do magazynu żywności dla całej osady miał kształt litery T. Ten kształt zapewniał odpowiednią wentylację i możliwość ucieczki w razie ataku. Tym razem atak również nastąpił…
  
Dziesiątki pająków wraz z białymi kokonami wiszące tuż pod niskim stropem spiżarni ujrzałem dopiero w świetle telefonicznej latareczki. Oto jak można użyć telefonu w miejscu, gdzie nie ma zasięgu. Co tu dużo gadać, zwialiśmy stamtąd dość szybko. 
  
Wracając stamtąd pomyślałem o legendarnym królu Popielu, którego skonsumowały myszki w wieży. Pomyślałem też, że fajnie znaleźć się w miejscu, które jest starsze od tej legendy i nie zostać przy tej okazji zjedzonym przez jadowite pająki. 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O CZYM JEST TEN BLOG

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...