poniedziałek, 30 września 2013

Przewodniki i przewodnicy - zamek Doonagore

Przewodnik Pascala po Irlandii, z którego czasem korzystam, ma interesującą okładkę. Zgodnie z opisem jest na niej przedstawiony zamek Doonagore w Lare, na wyspie Clark.Nazwa zamku się zgadza, ale jest on zupełnie gdzie indziej. Znajduje się na skraju wsi Doolin w hrabstwie Clare i na pewno na żadnej wyspie. Nie jest to zwykła literówka a ja jestem wyczulony jak się kogoś wprowadza w błąd podczas zwiedzania ciekawych miejsc. Przewodnik Pascala - to powinno zobowiązywać. Pascalu - kimkolwiek jesteś - wstydź się!Zamek zbudowano w XVI wieku, właścicielem był irlandzki konfident Boetius Clancy.
W 1588 roku rozbiły się tu dwa galeony należące do Wielkiej Hiszpańskiej Armady: San Marcon i San Esteban. Ponad 60 ocalałych rozbitków wyłowiono z oceanu, potem torturowano na zamku a w końcu powieszono i pogrzebano w zbiorowej mogile Cnocán an Crochaire (Wzgórze Wisielców)

Obecnie zamek jest letnią rezydencją amerykańskiej rodziny o irlandzkim pochodzeniu, która budowlę wyremontowała i wyposażyła w niezbędne wygody.

7 komentarzy:

 1. No i okazało się, że Pascal przy Tobie to pikuś. :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Witaj :)
  I znów ciekawostek parę , dziękuję :)
  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. ...znam go ( tj zamek) z majowej wycieczki ;-) Zrobiłam 3 fotki, ale jechałeś Piotr za szybko ;-)...i nie są zbyt wyrażne;-))) A propos przewodnika, korzystasz z niego chyba częściej;-)...wypracowana jest lekuchno (sic) ;-)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pogoda chyba też nie za bardzo sprzyjała jeśli mnie pamięć nie myli :)

   Usuń
  2. Książki są do czytania, no nie? :)

   Usuń

O CZYM JEST TEN BLOG

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...