sobota, 21 maja 2011

Jak powstała brytyjska flaga - Union Jack

Wielka Brytania nie byłaby taka wielka gdyby nie mała Irlandia. To właśnie na Irlandii, jak na jakimś średniowiecznym poligonie Anglicy przez całe 800 lat wprawiali się w podbojach innych wysp, pacyfikowaniu rdzennych mieszkańców i grabieniu dóbr naturalnych na potrzeby dobrze urodzonych królewskich darmozjadów. Trzeba im przyznać, że osiągnęli w tym sporą wprawę, bo teraz w Irlandii prawie nie mówi się po irlandzku, słynny angielski Union Jack na dobre wkomponował się w flagi wielu innych krajów, a oficjalny tytuł panującej królowej Elżbiety II to: Z Bożej łaski Królowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, Antigui i Barbudy, Australii, Bahamów, Barbadosu, Belize, Grenady, Kanady, Jamajki, Nowej Zelandii, Papui-Nowej Gwinei, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyn, Tuvalu i Wysp Salomon, Przewodnicząca Wspólnoty Narodów, Obrończyni Wiary.
  
Znana dziś wszystkim polskim emigrantom flaga Wielkiej Brytanii (Union Jack) zawisła po raz pierwszy w Dublinie. Było to 1 stycznia 1801 roku. Brytyjczycy zakomunikowali w ten sposób trzeźwiejącym po sylwestrze Irlandczykom, że ich nowy kraj od tej pory nazywa się Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii. W 1922 roku Irlandia odzyskała swoją niepodległość, ale irlandzki akcent na brytyjskiej fladze pozostał już na zawsze. 
  
Niedawno oglądałem w TV ślub księcia Williama i sam już nie wiem, czy zobaczyłem więcej union jacków czy też dobrze urodzonych brytyjskich darmozjadów. W każdym razie była to piękna i starannie zaplanowana uroczystość. Za kilka dni do Dublina przyjeżdża brytyjska królowa Elżbieta II. Będzie to PIERWSZA królewska wizyta od momentu, kiedy Irlandia wyzwoliła się spod brytyjskiej okupacji. PIERWSZA królewska wizyta w Irlandii od 99 lat. W Dublinie znów zawisną union jacki. Mam nadzieję, że ta impreza również będzie starannie zaplanowana i dobrze chroniona, bo jak wiadomo - IRA wcale nie śpi. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O CZYM JEST TEN BLOG

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...