wtorek, 10 maja 2011

Filmy zakazane w Irlandii

Dziś w kąciku przedstawiam filmy, których w Irlandii nie można było oglądać. Filmy były zakazane z bardzo różnych powodów i w różnych okresach, a kilku z nich w dalszym ciągu nie można tu wyświetlać w kinach ani sprzedawać na DVD. 
  
Ulysses (Ulisses) - 1967. Film nakręcony na podstawie powieści Jamesa Joyce'a wydanej w 1922 roku. Opowiada o jednym dniu Leopolda Blooma (książka ma prawie 1000 stron). Zakazany aż do roku 2000 z powodu nieprzyzwoitych scen. 

Rocky Road to Dublin (Wyboista droga do Dublina) - 1967. Film dokumentalny o zmianach, które nastąpiły w Irlandii od momentu odzyskania niepodległości. Po pierwszym pokazie w dublińskim kinie został odłożony na półkę na 35 lat (do 2003 r.). Powodem było przedstawienie kleru w niekorzystnym świetle, poruszanie drażliwych wówczas tematów jak antykoncepcja czy edukacja zdominowana przez Kościół.  

A Clockwork Orange (Mechaniczna pomarańcza) - 1971. Powstał również na podstawie kontrowersyjnej książki. Zakazany aż do 2000 roku ponieważ mógł inspirować do stosowania przemocy.  
_______________________________
Cenzura decydowała również o tym, jaki rodzaj humoru mają oglądać Irlandczycy. Przykłady poniżej. 
  

Monkey Business (Małpi interes) - 1931. Czterej bracia Marx chcą na gapę dostać się do Ameryki, trafiają na transatlantyk ukryci w beczkach, starają się uniknąć spotkania z załogą. Komedia mogła zachęcać do uchylania się od zakupu biletów i ogólnie łamania prawa. Zakazany aż do 2000 roku. 

The Great Dictator (Dyktator) - 1940. Charlie Chaplin jako dyktator Adenoid Hynkel w swojej pierwszej dźwiękowej komedii. Uderzające podobieństwo do Hitlera, nawet ta sama waga, wzrost i wiek. W czasie II Wojny Światowej Irlandia była neutralna, więc film nie mógł być wyświetlany aż do momentu, kiedy Hitler strzelił sobie w łeb. W Hiszpanii, Włoszech i Niemczech film był zakazany aż do lat 90.  

Life of Brian (Żywot Briana) - 1979. Komedia grupy Monty Python. Trzej Królowie przez pomyłkę trafiają do sąsiedniej stajenki, gdzie urodził się Brian. Dalsze życie Briana przypomina nieco losy Jezusa, co stwarza wiele okazji do przedstawienia korzeni religii katolickiej z komediowym świetle (np. cudownie uzdrowiony trędowaty traci dotychczasowe źródło dochodów). Nie do zniesienia dla ówczesnych irlandzkich cenzorów. 
_______________________________
W 2000 roku zniesiono w Irlandii większość filmowych szlabanów i ustanowiono kategorię +18. Niektórych filmów w dalszym ciągu nie dopuszczono jednak do dystrybucji w kinach lub wypożyczalniach DVD. Oto kolejne przykłady.
  

Meet the Feebles (Poznaj Feeblesów) - 1989. Czarna komedia z udziałem kukiełek z rodziny Muppet Show. Niewybredny humor, seks, narkotyki, korupcja i w dodatku wykorzystywanie kukiełek do niemoralnych celów. Prawdziwa uczta dla koneserów złego smaku. Film Petera Jacksona poprzedzający kasowego Władcę Pierścieni. 

Romance (Romans) - 1999. Francuski film erotyczny, bardziej dosłowny niż poprzednie filmy z tego nurtu: Emmanuelle (1974), Imperium zmysłów (1976) czy Gorzkie gody Romana Polańskiego (1992). Dziewczyna poszukuje nowych, mocniejszych wrażeń, ponieważ jej chłopak jest zbyt tradycyjny - oto fabuła w skrócie. 

I Spit on your Grave (Bez litości) - 2010. Tu również fabuła jest nieskomplikowana - w domu stojącym na odludziu zostaje zgwałcona dziewczyna a potem bierze odwet na swoich oprawcach. Torturuje i zabija po kolei wszystkich pięciu a na deser zostawia sobie szeryfa, który prywatnie jest pobożnym i rodzinnym facetem.
_______________________________
Na koniec jeszcze trzy znane filmy, które w Irlandii zakazane były przez kilka lat. 
 
 
Natural Born Killers (Urodzeni mordercy) - 1994. Para zakochanych w sobie seryjnych morderców przemierza kraj mordując dla przyjemności. Mimo swego okrucieństwa mają w sobie "coś" i dzięki telewizji szybko stają się ulubieńcami mas. 

From Dusk Till Dawn (Od zmierzchu do świtu) - 1996. Film Tarantino i Rodrigueza, więc trudno go jednoznacznie zaszufladkować. Dwaj gangsterzy i rodzina pastora, który stracił wiarę spotykają się w miejscu opanowanym przez wampiry, gdzie muszą przeżyć do wschodu słońca. Jedna ze scen za którą film został zakazany aż do 2000 roku jest tu: Salma Dance.

Monty Python's Meaning of Life (Sens życia według Monty Pythona) - 1983. Na film składa się seria skeczy dotyczących różnych okresów życia człowieka od narodzin aż po życie pozagrobowe. Absurdalny humor typowy dla Pythonów przekracza jak zawsze różne granice, nie omija nikogo i nie pozostawia świętości. Irlandzcy cenzorzy z łatwością znaleźli mnóstwo powodów, żeby ten film też zablokować.

1 komentarz:

  1. No proszę, kraj zachodni, komunizmem niesplamiony a cenzurują aż miło... :P

    OdpowiedzUsuń

O CZYM JEST TEN BLOG

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...