środa, 5 czerwca 2013

Rzeźby z bagien

Pomiędzy Castlebar i Newport tuż obok drogi leżą rzędami dziwnie wyglądające pnie drzew. Są wyraźnie poukładane, przyciągają uwagę. 


To drewno pochodzące z pradawnych lasów, które kiedyś porastały Irlandię. W wyniku zmian klimatycznych około 5000 late temu zwalone drzewa znalazły się pod wodą, która potem zamieniła się w bagna i jeszcze później w torfowiska. W czasach współczesnych eksploatacja torfowisk odkryła prastare drzewa i oto leżą teraz i czekają na swoje drugie życie. 


Sprzedażą drewna z bagien zajmuje się Michael. To jeden z wielu ludzi, od których można kupić ten rodzaj drewna. Mały kawałek na małą rzeźbę kosztuje 30-70 euro. Większe ilości Michael przywozi do klienta.    


Rzeźby robi się z trzech podstawowych gatunków: dębu, sosny i cisu. Akurat Michael ma w ofercie czerwony dąb (red oak) pochodzący sprzed 8 tysięcy lat.
W wielu irlandzkich miastach można znaleźć rzeźby, ławeczki czy zagadkowe kształty wykonane z drewna z bagien. Przemiany, którym uległo drewno uczyniły je niesłychanie twardym i odpornym. Czasem z kawałkiem takiego drewna nie trzeba nic robić, tylko odpowiednio przyciąć i ustawić... Kształty które nadała natura są wystarczająco zagadkowe. 8 komentarzy:

 1. Witaj po przerwie
  Dziękuję za garść kolejnych ciekawostek o Irlandii ;)
  Dawno u mnie nie gościłeś :(
  Pozdrawiam z bardzo deszczowej Małopolski

  OdpowiedzUsuń
 2. Z chęcią kupiłbym taki mały kawałeczek drewna... Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Następnym razem wezmę coś dla Ciebie i sprzedam z niewielką marżą :)

   Usuń
 3. Ten blog, mam wrażenie, robi się coraz ciekawszy :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jest ciekawszy (jeszcze) dla mnie, bardziej urozmaicony, więcej ciekawostek "artystycznych" (w szerokim rozumieniu i bardziej w stronę kultury), są góry, wyspy, skały - takie moje ogólne wrażenie, większe zróżnicowanie, rozstrzał.

  OdpowiedzUsuń
 5. Rzeźby stworzone przez naturę - najpiękniejsze :)

  OdpowiedzUsuń

O CZYM JEST TEN BLOG

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...