piątek, 25 maja 2012

Opowieści z krypty - Loftus Hall

Loftus Hall to posiadłość w południowej Irlandii, która uważana jest jest za najbardziej nawiedzone miejsce w kraju. Już początki tego domu były dość straszne, bo zbudowano go w połowie XIV wieku, kiedy to soczyste żniwo zbierała w całej Europie epidemia zwana black death. Zaraza skosiła wtedy jedną trzecią mieszkańców Europy. Pomiędzy pustymi i wymarłymi domami powstał całkiem nowy Loftus Hall. A czarna śmierć to inaczej dżuma.  




Niedługo potem zaczęli się tu straszyć nawzajem katolicy i protestanci, potem doszło do rękoczynów, napadów i pierwszych mordów. Jednak prawdziwy duch przybył dopiero w połowie XVIII wieku. W nocy podczas sztormu rozbił się w pobliżu Hook Head pewien niewielki statek i jakiś czas później w drzwi Loftus Hall załomotała opadająca z sił dłoń. Młodzieniec został opatrzony, odżywiony a potem oczarowany widokiem młodej szlachcianki, podawała mu która wodę i jadło. Anna Tottenham zakochała się w młodzianie, lecz tej parze nie dane było długo być razem, ponieważ pewnego wieczora chłopakowi z nogawki niechcący wysunęło się kopyto.




Anne wrzasnęła wniebogłosy, a młodzian wyfrunął z komnaty przez dach robiąc w nim wielką dziurę, której już potem nikomu nie udało się załatać. Dziewczyna natomiast zamknęła się w wielkim pokoju obwieszonym gobelinami i pośród nich zwariowała do reszty. W 1775 roku znaleziono ją zwiniętą w kłębek i taką też pochowano na pobliskim cmentarzu, gdyż nie dało się ciała rozprostować. Jej duch szumiał po komnatach przez kolejne 100 lat i nikt nie był w stanie tu mieszkać dłużej niż rok. Żadne egzorcyzmy nie dawały rezultatu. Ostatecznie w 1871 roku Loftus Hall kompletnie zburzono i duch Anny przestał straszyć. Jak się okazało - do czasu.



Nowy właściciel gruntów wybudował nowy dom w połowie XX wieku. Okoliczni mieszkańcy nazwali go Loftus Hall, bo stał w tym samym miejscu co stary Loftus. Nowi lokatorzy zaczęli widywać na schodach ducha kobiety, a wokół domu czasem dały się słyszeć odgłosy biegających koni. W 1965 roku w dach Loftus Hall uderzył piorun. Pożar ugaszono, ale dziury nie udało się załatać. Dom znowu wystawiono na sprzedaż a wszystkie okna zabito deskami.




Po latach posiadłość kupił Bono, wokalista zespołu U2. Zatrudnił fachowców do generalnego remontu (kogo mógł zatrudnić w roku 2008...), jednak po miesiącach zmagań z nieprzewidzianymi przeciwnościami on też wystawił Loftus Hall na sprzedaż, po czym nagrał piosenkę "Moment of Surrender"




Wejść do nawiedzonego domu nie jest łatwo, ale jest to możliwe. Loftus Hall ma obecnie nowego (tajemniczego) właściciela, i oczywiście przez kolejne lata nikt w nim nie zamieszka, ponieważ z dziurą w dachu nie da się w Irlandii mieszkać. A poza tym to najbardziej nawiedzony dom w kraju. Przynajmniej tak mówią... 



13 komentarzy:

 1. osobiście sam kiedyś byłem na terenie posiadłości, gdzieś powinienem mieć jeszcze zdjęcia, miło się czyta artykuły o własnej okolicy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie się nie udało wejść, za duże ryzyko :) Może gdybym był sam i wieczorem a tak się nie dało.

   Usuń
 2. Witaj
  Strach się bać :) mam tylko nadzieję, że jeżeli kiedyś tam zawitam- oprowadzisz mnie i po tych tajemniczych miejscach?
  Pozdrawiam na miły weekend :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tylko tam, gdzie można wejść bez łamania przepisów.

   Usuń
 3. Wygląda jak znakomite miejsce na sesję zdjęciową:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W rzeczy samej. Widziałem gdzieś zdjęcia ze środka, tyle że dość słabe.

   Usuń
 4. powiało grozą...Nie boisz się bywać w takich miejscach?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie. Tam gdzie nie ma ludzi, nie mam się czego obawiać.

   Usuń
 5. Tęsknię do irlandzkich drzew. Nie tęsknię do irlandzkiego spalonego hotelu.
  Poszłabym sobie znowu do jakiegoś grobowca :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Zaskakujące. A co z legendą o graniu w karty z obcym przybyszem? Może to jakaś zmieniona wiejska wersja była?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiesz jak to jest z legendami. Moim zdaniem to właśnie podczas grania w karty wysunęło się kopyto. A z Bono to też legenda, tyle że nowsza.

   Usuń
 7. Najnowsze wieści: Loftus Hall udostępniono do zwiedzania, niestety tylko tereny wokół obiektu.
  Kilka zdjęć ze środka: http://www.abandonedireland.com/Loftus_Hall_3.html
  Info na FB: http://www.facebook.com/pages/Loftus-hall/196157623750091

  OdpowiedzUsuń

O CZYM JEST TEN BLOG

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...