niedziela, 22 września 2013

Kościół dla turystów - St. Andrew's Church

Rozwiązanie fotozagadki


Na zdjęciu konkursowym widoczny jest proporczyk reklamujący "The Gathering" wiszący w byłym kościele św. Andrzeja w Dublinie. W tle widać zarys oryginalnych okien wypełnionych świeckimi witrażami.

Kościół Św. Andrzeja w Dublinie to znakomity przykład tego, jaki los czeka niektóre kościoły w Irlandii. Najpierw sanktuaria plądrowane przez Wikingów, potem świątynie katolików i protestantów, a dziś sklep z rowerami albo centrum turystyczne.   

Zagadkę odgadł WIT i do niego wędruje pakiecik z nagrodami. Kolejna fotozagadka za miesiąc. Serdecznie zapraszam.
_________________________________________________________________

Na początek słowo o chorągiewce. "The Gathering 2013" to rządowa akcja zachęcająca wszystkich ludzi pochodzenia irlandzkiego do odwiedzenia Irlandii - kraju ich przodków. Do irlandzkich korzeni przyznaje się około 100 milionów ludzi mieszkających poza granicami Irlandii - czyli jakieś 20 razy więcej niż na Zielonej Wyspie. Program "The Gathering 2013" ma na celu między innymi ożywienie irlandzkiej gospodarki przez dopływ pieniędzy od emigrantów.  
W tym roku w Irlandii odbywa się wiele akcji pod hasłem "The Gathering 2013". Główne biuro informacji turystycznej znajduje się w centrum Dublina, w byłym kościele św. Andrzeja przy St. Andrew Street.
Kościół św. Andrzeja został kupiony przez Dublin Tourism w 1995 roku, kiedy parafia liczyła już tylko dwóch wiernych. Church of Ireland pozbył się kosztownego budynku, który poddano desakralizacji i odremontowano.    

Dublin Tourism utworzył w byłym kościele swoją główną kwaterę przeznaczoną dla turystów, którzy znajdą się w centrum Dublina. Uprzejmi pracownicy pomogą zorganizować czas, wskażą odpowiednią ofertę wycieczkową i zaopatrzą w stosy ulotek. Jest tam bufet, toalety i wi-fi. Gotyckie okna wyglądają jak średniowieczne witraże, ale to tylko kolorowe szkiełka, które nic nie oznaczają. Po desakralizacji religijne witraże zastąpiono barwnymi wzorami. 
Natomiast na tyłach kościoła stoi stara rzeźba patrona - św. Andrzeja. Twarz rzeźby została zniszczona w XIX wieku przez miejscowe towarzystwo kurkowe, które strzelało z pistoletów do celu.   
1 komentarz:

  1. Wydarzenie świetne - w końcu ludzie powinni być ciekawi, skąd pochodzą i zaznajomić się z kulturą, z której pochodzi ich rodzina. Ja na pewno bym skorzystała, gdybym miała irlandzkie korzenie, jakkolwiek inne :P

    OdpowiedzUsuń

O CZYM JEST TEN BLOG

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...