niedziela, 17 czerwca 2012

Aleja zasłużonych - Arthur Guinness

Zasługi Artura Guinnessa można ująć jednym słowem - Guinness. Od ponad 250 lat czarne piwo przynosi Irlandii sławę, popularność i zyski. Twórca tego legendarnego trunku spoczywa natomiast w miejscu cichym, odludnym i rzadko odwiedzanym. Od żelaznej bramy z nazwą cmentarza do ruin, gdzie Guinness jest pochowany prowadzi kamienista aleja. Powitał mnie tam kot. 
Miejsce zwane Oughterard było w rękach rodziny Guinness na długo przed narodzeniem się Artura. Zanim on sam został tu złożony na wieczny odpoczynek, osobiście pochował tu rodziców i kilkoro ze swoich dzieci.
Grób Artura Guinnessa otoczony jest typową irlandzką roślinnością. 
W najbliższym sąsiedztwie są inne typowo irlandzkie elementy - ruiny kościoła i okrągła wieża. Pierwszy klasztor na tym wzgórzu powstał już w VI wieku. O dużym znaczeniu klasztoru w średniowieczu świadczy okrągła wieża mająca ostrzegać przed napaścią Wikingów. 
Wieżę zbudowano jakieś 1000 lat temu, obecne ruiny kościoła pochodzą z XIII wieku. A wśród rozrzuconych wokół grobów znaleźć można również świeże daty.    


Nieznana jest data urodzin Artura Guinnessa. Znane są jego zasługi i data śmierci. Od 2009 roku obchodzi się 23 września tzw. Arthur's Day - rocznicę otwarcia słynnego browaru. 
Co roku przy grobie Artura Guinnessa spotykają się jego wyznawcy wyposażeni w kufle czarnego nektaru i wznoszą słynny toast: "To Arthur!". W razie deszczu impreza przenosi się pod dach, gdzie czeka stosowny do okazji i klimatu "stół".

6 komentarzy:

 1. Nie podejrzewałabym, że słynny Guiness (Panie świeć nad jego duszą) spoczywa w takim miejscu na odludziu. W sumie typowo Irlandzka sceneria więc może i dobrze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jemu pewnie wszystko jedno, ale przynajmniej jest tu spokój i cisza.

   Usuń
 2. Witaj
  Zdrowie przy grobie... niczym u Cyganów...
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. czarowne miejsce. Zdjęcie z kotem bezcenne :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zrobione z narażeniem zdrowia - jestem uczulony na koty :)

   Usuń

O CZYM JEST TEN BLOG

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...