niedziela, 16 czerwca 2013

Poczta Główna w Dublinie

Rozwiązanie fotozagadki


Na zdjęciu konkursowym widoczna jest latarnia wisząca przy wejściu do budynku Poczty Głównej w centrum Dublina (zdjęcie zrobione jest z dołu). 

General Post Office (w skrócie GPO) stoi w centrum miasta przy O'Connell Street. Poczta Główna to nie tylko listy i paczki - to również wielki rozdział irlandzkiej walki o niepodległość. Tu właśnie wybuchło Powstanie wielkanocne (1916 Easter Rising) dające początek niepodległej Irlandii.  

Zagadkę jako pierwszy rozwiązał Wit i to on wygrał wycieczkę z Pendragon Tours do Irlandii Północnej dla dwóch osób. Kolejna fotozagadka za miesiąc. Serdecznie zapraszam.
_________________________________________________________________

Jest Poniedziałek Wielkanocny, 24 kwietnia 1916 roku. Na schodach Poczty Głównej w centrum Dublina staje Patrick Pearse - adwokat i poeta. Przed mieszkańcami Dublina wygłasza proklamowanie niepodległej republiki Irlandii, po czym znika wewnątrz gmachu poczty. Drzwi zostają zaryglowane, potem przyjeżdża brytyjskie wojsko i zaczyna strzelać. Oblężenie Poczty Głównej trwa 6 dni. Powstańcy ostatecznie poddają się.

Irlandia od ośmiu wieków nosiła jarzmo brytyjskiej okupacji i oto garstka patriotów postanowiła je po raz kolejny zrzucić. Powstanie wielkanocne było jednym z wielu zakończonych fiaskiem i zostało bardzo źle przyjęte przez mieszkańców Dublina, którym najwyraźniej odpowiadały już brytyjskie rządy w Irlandii i zanikanie ich ojczystego języka. Podczas walk zniszczono sporą część budynków, powstańcy w końcu się poddali, a społeczeństwo potępiło ten niemądry zryw wolnościowy.W kolejnych dniach piętnastu przywódców powstania zostało rozstrzelanych (James Connolly był ranny w kolano, więc wcześniej przywiązano go do krzesła). Ponad 1000 osób zostało aresztowanych. I dopiero ten finał Powstania wielkanocnego stał się zaczątkiem powstania niepodległej Irlandii. Społeczeństwo irlandzkie wreszcie się obudziło. Wybuchła wojna domowa. W 1921 roku większa część Irlandii odzyskała niepodległość, a Poczta Główna została jednym z symboli tej niepodległości.  


Poczta Główna do dziś nosi ślady kul z 1916 roku. Dziury po kulach są również w pomniku Daniela O'Connela o którym pisałem przy okazji styczniowej zagadki. W budynku oprócz okienek pocztowych znajduje się bardzo ciekawe Muzeum Poczty. Stała ekspozycja nazywa się "Letters, Lives & Liberty" - "Znaczki, Ludzie i Wolność". Dopiero po obejrzeniu całego muzeum możemy zrozumieć jaką rolę w historii Irlandii pełni POCZTA.  W pierwszej części wystawy obejrzeć można wszystkie znaczki, które w wolnej Irlandii zostały wydrukowane. Można zabawić się w projektowanie własnego znaczka. List wrzuca się do najstarszej w Irlandii skrzynki pocztowej. List dochodzi na drugi dzień.Druga część wystawy wyjaśnia dlaczego w Irlandii listy zawsze przychodzą na drugi dzień. Pisałem o tym w innej zagadce, jednak dobrze jest to samemu zobaczyć na bardzo ciekawym filmie o codziennej pracy wiejskiego listonosza.Trzecia część Muzeum Poczty przybliża historię odzyskania niepodległości, o czym pozwoliłem sobie wspomnieć na początku tego wpisu. Zachęcam do wizyty tego miejsca. Nie wolno robić zdjęć. Wstęp €2.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O CZYM JEST TEN BLOG

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...