wtorek, 1 marca 2011

Wyspy Aran - kamienne murki

Kamienne murki ciągnące się w nieskończoność to pierwsza rzecz, która rzuca się w oczy na Aranach. Szare kamienie ustawione bez żadnej zaprawy mogą tak stać przez całe wieki, bo wiatr przez nie swobodnie przewiewa. Z pozoru nietrwała metoda układania kamieni zwana "dry stone" była na Aranach stosowana już przed trzema tysiącleciami i budowle z tamtego okresu wciąż stoją. Zobaczycie to w następnym odcinku.      
  
Skąd się wzięły te tysiące kilometrów kamiennych murków? Ludzie z niewyjaśnionych powodów osiedlili się na tym skalistym pustkowiu, gdzie cień dają tylko chmury, jedyna woda nadająca się do picia leci z nieba a glebę trzeba samemu robić latami z pokruszonych skał zmieszanych z wodorostami. Z czasem kamienie odkładane na bok zaczęły ogradzać małe poletka chroniąc uprawy przed wyrwaniem przez wiatr i pozwalając na trzymanie zwierząt.  
  
Sposób układania kamieni zależał od rodzaju i kształtu kamieni oraz od umiejętności i doświadczenia układającego. Wiele z tych murków ma tysiące lat. Czasem tylko trzeba je poprawić. Nawet te małe kamienie są dość ciężkie, więc te konstrukcje okazują się bardzo wytrzymałe i trwałe.    
  
Murki służyły między innymi jako zagrody dla owiec. Kiedy gospodarz chciał je przenieść do kolejnej "zagrody" po prostu rozbierał część muru i przeganiał owce dalej. Widziałem takie kwadratowe pułapki bez żadnej furtki ani przerwy w murze. Ciężko się tam dostać, ale jeszcze gorzej - wydostać. Najciekawiej jest jak się zabłądzi w labiryncie kamiennych murków i nie wiadomo gdzie się zostawiło rower... 
cdn.  
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O CZYM JEST TEN BLOG

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...