piątek, 21 stycznia 2011

Szpila w sercu Dublina - the Spire

W samym centrum Dublina stoi wielka stalowa iglica. Jej oficjalna nazwa to „Monument Światła”, a nazwa popularna to "Spire of Dublin". Polska nazwa to po prostu "Szpila". Codziennie mija ją ponad 20 tysięcy ludzi z różnych krajów świata, a nieliczni z nich wiedzą, że jest to najwyższa rzeźba na świecie.
   
Zazwyczaj nie wklejam zdjęć, które nie mieszczą się na żadnym monitorze, ale dziś robię wyjątek, bo akurat mam urodziny :) Dublińska Szpila również - postawiono ją 21.01.2003 r.
  
Smukła Szpila jest najbardziej charakterystycznym elementem architektonicznym w niskiej zabudowie stolicy Irlandii, miejscem wielu spotkań, punktem orientacyjnym dla niezorientowanych. Jest widoczna z daleka, ma ponad 121 metrów wysokości.
  
Symboliczne znaczenie Szpili wiąże się z poprzednim pomnikiem, który stał w tym samym miejscu przez prawie 160 lat. Otóż od 1808 roku nad Dublinem wnosił się posąg angielskiego lorda, admirała Horacego Nelsona. Dla Irlandczyków pomnik ten był symbolem kilkusetletniej angielskiej okupacji. W samym sercu Irlandii stała kolumna zwieńczona dumnym Anglikiem, jakby na przekór wszystkim irlandzkim dążeniom do niepodległości. 
  po prawej stronie - zdjęcia zrobione z tarasu na szczycie kolumny Nelsona (1964 r. Wikipedia) 
W 1916 roku wybuchło w Dublinie powstanie wielkanocne, sztab główny powstańców mieścił się na Poczcie Głównej, tuż u stóp kolumny Nelsona. W 50 rocznicę tego powstania, które dało Irlandii niepodległość, IRA podłożyła Nelsonowi bombę i w 1966 roku kolumna runęła. Dziś w Dublin Civic Museum można oglądać potłuczoną kamienną głowę admirała Nelsona, a w wielu pubach - zdjęcia z tamtego okresu.
  
W 2003 roku w miejscu kolumny zniszczonej przez IRA stanęła stalowa Szpila. Jej 121 metrów wysokości to prztyczek w angielski nos - kolumna Nelsona miała 121 stóp wysokości. Jej nazwa - Monument of Light to irlandzka odpowiedź na przydomek angielskiego kapitana - Dark Admiral. Zmiana nazw ulic była już tylko formalnością - zamiast Sackville Street mamy dziś O'Connel Street. Angielskiego barona na tabliczkach zastąpił irlandzki bojownik o niepodległość. Teraz Szpila i jej światło chroni Dublin przed siłami ciemności :) 
  Zdjęcie po lewej - bliźniacza kolumna Nelsona na Trafalgar Square w Londynie - bezpieczna :)
Niniejszym bardzo dziękuję wszystkim, którzy w konkursie oddali na mnie swoje głosy. Zaszedłem dość wysoko i bardzo mnie to cieszy. A gdyby ktoś dziś chciał mi złożyć życzenia urodzinowe, to proszę się nie krępować :)
  Ulica O'Connel Street (dawniej Sackville Street) jest jedną z najszerszych ulic w Europie - ma 50 metrów szerokości.

1 komentarz:

O CZYM JEST TEN BLOG

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...