sobota, 30 kwietnia 2011

Michael Flatley - pierwszy tancerz Irlandii

30 kwietnia 1994 roku, Point Theatre, Dublin. Konkurs Piosenki Eurowizji po raz kolejny odbywa się w Irlandii. Żaden inny kraj nie był gospodarzem Eurowizji przez trzy lata z rzędu. To pewnie jakiś znak :) Jurorzy i publiczność obserwują właśnie z uwagą występ pierwszego w historii festiwalu zawodnika z Polski, Edyty Górniak śpiewającej po angielsku. Za chwilę będzie przerwa i występ mało znanej grupy taneczno-wokalnej z Irlandii, której liderem jest Michael Ryan Flatley. 
  
Po ogłoszeniu wyników nikt przed telewizorami nie ma już żadnych wątpliwości – Polska jest dopiero druga, bo pierwsze miejsce zajęła Irlandia. Michael Flatley wraz z grupą RIVERDANCE w ciągu siedmiu minut wytańczył sobie w przerwie europejskiego festiwalu światową popularność. Od tamtej pory pełną wersję Riverdance pokazano na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy. Tysiące przedstawień, setki tancerzy i wciąż dość drogie bilety.
  
Michael Flatley jest mistrzem irlandzkiego stepowania. Sukces Riverdance w dużej mierze jest wystukany twardymi obcasami tancerzy płci obojga. Flatley stworzył później własne przedstawienia: Lord of the Dance, Feet of Flames oraz Celtic Tiger. Wszystkie show jego autorstwa to mariaż energii, talentu, barw, seksu i walki dobra ze złem.  
  
Michael Flatley urodził się w Chicago, USA, jako syn irlandzkich emigrantów. W jego żyłach płynęła irlandzka krew, dlatego wrócił do Irlandii, zrobił kilka kasowych przedstawień znanych na całym świecie przy czym wpisał się do Księgi Rekordów Guinnesa jako najszybszy step-dancer na świecie. Było mu mało, więc 10 lat później pobił swój własny rekord w stepowaniu. Obecnie jest królem stepowania – 35 uderzeń butami na sekundę. 35 uderzeń butami na sekundę. 35 uderzeń butami na sekundę. Roczna składka ubezpieczenia za jego nogi to 40 tysięcy dolarów. Flatley ma dziś 52 lata ale możecie być pewni, że do występów w Polsce wybrał najlepszych tancerzy. Nie zdziwcie się, jeśli Flatley nie pozwoli Wam robić zdjęć - w tych przedstawieniach wszystko jest na sprzedaż.
  
Kto widział Flatleya w akcji doceni zapewne występ cypryjskich tancerzy w pewnym programie tv, którzy w znakomity i sympatyczny sposób parodiują irlandzkiego mistrza stepu i autopromocji. Reakcje publiczności mówią same z
a siebie. 

  

Ciekawostki: Przedstawienia Michaela Flatleya nie są wystawiane tylko na Antarktydzie, bo tam akurat mają już swoich mistrzów tańca bez użycia rąk...   

Najbliższe przedstawienie "Lord of the Dance" w Dublinie odbędzie się dziś wieczorem.

2 komentarze:

O CZYM JEST TEN BLOG

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...