wtorek, 19 lutego 2013

Zagadka poczty - An Post

Po jakimś czasie spędzonym w Irlandii człowiek się przyzwyczaja do tego, że list wrzucony do dowolnej skrzynki pocztowej trafia do adresata już na drugi dzień rano. W Polsce tak się raczej nie zdarza, chociaż skrzynki opróżniane są kilka razy dziennie. W Irlandii każdy list traktowany jest priorytetowo bez dodatkowej opłaty.W Irlandii codziennie wysyła się 3 miliony listów i przesyłek. Wszystkie one po zamknięciu urzędów pocztowych są przewożone do czterech wielkich centrów dystrybucyjnych - w Dublinie, Cork, Portlaois i Mullingarze. W każdym z nich pracuje po 200 osób ale i tak większość pracy wykonują maszyny z systemem OCR (Optical Character Recognition) sortującym listy według adresów.Niewyraźnie napisane adresy są skanowane i trafiają na ekran, gdzie zostają odczytane przez pracowników poczty. Rozpoznają oni 1500 adresów na godzinę. Na kopertach nadrukowany zostaje kod kreskowy ułatwiający dalsze sortowanie. O godzinie 3.30 rano wszystkie listy i paczki są załadowywane na ciężarówki i rozwożone do mniejszych ośrodków, skąd o 7 rano trafiają do toreb listonoszy, a potem do naszych skrzynek. Wszystko to w ciągu niecałych 12 godzin.Niektóre stare skrzynki wbudowane w kamienne mury są naprawdę tak stare jak wyglądają. Można je głównie zobaczyć na wsiach lub małych miasteczkach. Mimo, że wyglądają staroświecko to wciąż w pełni działają i są opróżniane codziennie.Na tych skrzynkach widnieją zagadkowe litery i rzymskie cyfry. W ten sposób oznaczony jest wiek skrzynki. Litera R oznacza króla lub królową Wielkiej Brytanii (z łaciny Rex i Regina) a numer - to kolejny numer króla / królowej. 


VR           Victoria Regina - Królowa Wiktoria, panowała do 1901 roku
ER VII     Edward VII Rex - Król Edward VII, panował w latach 1901-1910
GR V        George V Rex - Król Jerzy V, panował w latach 1910-1936
ER VIII   Edward VIII Rex - jego królowanie trwało tylko kilka miesięcy, skrzynkowy rarytas
GR VI      George VI Rex - Król Jerzy VI, panował w latach 1936-1952
ER II       Elizabeth II Regina - Królowa Elżbieta II - panuje od 61 lat

Irlandia odzyskała niepodległość i nie ma już królowej więc te wszystkie stare skrzynki wrośnięte w jeszcze starsze kamienne murki są imperialistycznymi zabytkami. W Irlandii Północnej królowa nadal obowiązuje, więc skrzynki są czerwone i wciąż sygnowane inicjałami Elżbiety II.

13 komentarzy:

 1. skąd masz takie ciekawe szczegółowe dane na temat funkcjonowania tutejszej poczty?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z filmu, który jest wyświetlany w Muzeum Poczty w Dublinie. Zrobiłem tam trochę notatek :)

   Usuń
  2. cholera...czy w trakcie naszego piwa też robiłeś notatki? :)

   Usuń
  3. Ha ha, a czy my pilismy piwo w muzeum?

   Usuń
  4. no w sumie niby nie, ale pub chyba trochę wiekowy więc pod muzeum można by podciągnąć na upartego.

   Usuń
 2. Ta Irlandia mnie wciąż zadziwia:)

  OdpowiedzUsuń
 3. No i da się. Wszystko się da.

  OdpowiedzUsuń
 4. ...piękne te skrzyneczki;-) Na ile one są irlandzkie a na ile angielskie?

  OdpowiedzUsuń
 5. Witaj
  U nas w kraju poczta nadal na bakier z dostawami, niestety.
  Pozdrawiam ciepło ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Polacy mogliby się od Irlandczyków sporo w temacie prawidłowego dostarczania listów nauczyć :D

  Podobają mi się te skrzynki... Tylko zastanawiam się, po co Edkowi VIII też dano skrzynkę skoro on nie dość, że tak krótko panował i skandale wszczynał co krok, to jeszcze nawet go koronować nie zdążyli...?

  Co do reszty inicjałów - jak zobaczyłem te VR od razu przypomniało mi się jedno hobby Sherlocka Holmesa, które z pasją uprawiał w czasie wolnym od pakowania za kratki kolejnych szumowin... Wystrzeliwał pistoletem inicjały Królowej na ścianie mieszkania, poważnie niepokojąc tym Watsona i gospodynię panią Hudson :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Będąc w Windsorze widziałam niebieskie, a nawet koloru "zgniłej zieleni" - fakt nie były sygnowane "ER II".

  Z pozdrowieniami.

  OdpowiedzUsuń
 8. To fascynujące, jak skomplikowany proces przesyłki listów w Irlandii umożliwia tak szybką dostawę! Skrzynka na listy staje się wtedy jak magiczna brama, przez którą każdy list może dotrzeć do swojego adresata w ekspresowym tempie

  OdpowiedzUsuń

O CZYM JEST TEN BLOG

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...