czwartek, 7 lutego 2013

Brama zdrajców i Łuk FizylierówMasywny łuk stojący pomiędzy deptakiem Grafton Street a parkiem St. Stephens Green jest jednym z nielicznych brytyjskich pomników stojących w stolicy wolnej Irlandii, które nie zostały wysadzone przez IRA albo odstawione do muzeum.
Łuk Fizylierów czyli Fusiliers' Arch wzorowany był na rzymskim Łuku Tytusa - cesarza znanego z pierwszego oblężenia Jerozolimy. Łuk w Rzymie postawiono w I wieku, a w Dublinie - w XX wieku. Podobna budowla stoi też w Paryżu - to Łuk Triumfalny z XIX wieku.  

źródło: Wikipedia
Granitowy pomnik w sercu Dublina upamiętnia żołnierzy, którzy zginęli w latach 1899-1900 w obronie interesów Wielkiej Brytanii. Zginęli bardzo daleko od domu, bo na południu Afryki. Pułk Dublin Royal Fusiliers był częścią brytyjskiej armii podczas II wojny burskiej. W uznaniu zasług Irlandczyków królowa Wiktoria zadecydowała, że Irlandczycy mają prawo do wpinania koniczynki do kapelusza w dniu Św. Patryka. Zwyczaj ten jest aktualny do dziś. 

212 irlandzkich fizylierów zginęło w walkach z Burami, a nazwiska poległych odnaleźć można nad wejściem do St. Stephen's Green w Dublinie. Ponieważ walczyli jako ochotnicy w szeregach wojska brytyjskiego, niektórzy uznali ich za zdrajców. Dublińscy fizylierzy walczyli przecież w szeregach armii kraju okupującego Irlandię.
Nazwy "brama zdrajców" obecnie się raczej nie używa. Jednak zdaniem IRA zdrajcy ciągle są wśród nas.

2 komentarze:

  1. Niewiele się jednak zmieniło. IRA okrzyknęła zdrajcami tych Irlandczyków, którzy dziś dobrowolnie służą w HM Army. Tuż przed gwiazdką Garda udaremniła wymierzenie kary przez IRA dla jednego z nich w Limerick. Karą było to co zwykle zdrajcy podczas wojny otrzymują.

    OdpowiedzUsuń
  2. Aż chciałoby się tam być! Świetny blog - gratuluję!

    OdpowiedzUsuń

O CZYM JEST TEN BLOG

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...