sobota, 19 stycznia 2013

Krzyż z Kilgobbin

Czasem na irlandzkie starocie trafiam zupełnie przypadkiem. Latem jechałem do klienta mieszkającego na peryferiach Dublina, na małym nowym i schludnym osiedlu. Najpierw zobaczyłem na górce ruiny kościoła, a za chwilę tuż obok - charakterystyczny kamienny krzyż z ułamanym ramieniem.Był to bardzo stary celtycki krzyż (Irish High Cross), jeden z tych rozrzuconych po całej Irlandii. Wyrzeźbiony został z jednego granitowego głazu gdzieś w XI albo XII wieku i stał przez ostatnie kilkaset lat w pobliżu ruin kościoła św. Gobbana. Od imienia tego świętego wzięła się zresztą obecna nazwa wioski.Kształt celtyckiego krzyża z okręgiem podtrzymującym ramiona powstał po to, aby wzmocnić ciężkie ramiona. W Kilgobbin to jednak nie pomogło i jedno ramię odłamało się i przepadło dawno temu. Scena Ukrzyżowania jest już ledwo widoczna, bo granit ciągle wietrzeje. Krzyż w Kilgobbin jest na liście dziedzictwa narodowego czyli jest pomnikiem chronionym. Barierka powstrzymująca tłumy turystów przed dotknięciem monumentu również zniknęła dawno temu. Stare i nowe obok siebie - oto Irlandia. 

3 komentarze:

  1. I właśnie to jest interesujące. Tyle rozrzuconych krzyży, ruin tu i ówdzie, murów. Tu domek, tam pastwisko czy inna jeszcze łąka i tu jakiś dolmen czy krzyż, nawet jeśli ułamany. Bardzo mi się podoba, że nikt tego nie usuwa w ramach jakiejkolwiek estetyki, budowania szklanych centrów handlowych czy innych takich.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mi też to się bardzo podoba. Irlandia bez tych wszystkich staroci rozrzuconych po pastwiskach i polach nie byłaby taka mistyczna :)

      Usuń

O CZYM JEST TEN BLOG

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...