poniedziałek, 14 stycznia 2013

Zagadka quizu

Słowo QUIZ jest irlandzkim wynalazkiem. Bez tego nie byłoby żadnych Familiad, Koła Fortuny i etcetera. Ocierałem się tu o różne puby i quizy, w których do wygrania były czarne kufle albo inne atrakcyjne atrakcje. Za granicą w puli nagród były nawet bilety do Irlandii, ale ja akurat nie byłem za granicą. 
  

Słowo QUIZ narodziło się w ciekawych okolicznościach. W jednym z dublińskich pubów tuż nad rzeką Liffey siedziało kilku znajomych. Okazją do spotkania nad kuflem Guinnessa był rychły ślub najstarszego z nich. Jedna kobieta a tyyyyle niewiadomych. Było to w roku 1791. Styczeń, dokładnie pierwsza połowa, czternastego. Pub nazywał się The Brazen Head i był najstarszym pubem w Dublinie. Wszyscy mieli już nieźle w czubie. Powstał pomysł wprowadzenia nowego słowa do języka irlandzkiego angielskiego (Irlandia była wtedy pod zaborami od ponad 600 lat i mało ludzi już znało ojczysty język) Nota bene, było to chwilę przez ostatnim rozbiorem Polski. Panowie ustalili zasady konkursu - trzeba wprowadzić nowe słowo na dublińskie języki w ciągu 24 godzin.
 

Konkurs wygrał facet, który rozdał kilkunastu dzieciakom kredę i kazał im napisać na każdym napotkanym murze Dublina nieistniejące słowo QUIZ. Po południu każdy Dublińczyk widzący cztery litery w tak wielu miejscach naraz musiał o tym z kimś porozmawiać, więc słowo QUIZ stało się ciałem i zamieszkało między nami.
 

6 komentarzy:

 1. O mateńko, kolejny "najstarszy pub w Dublinie" do kolekcji oraz kolejne po
  bojkot
  irlandzkie słówko używane w świecie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może i on jest najstarszy ale budynki są dużo późniejsze.

   Usuń
 2. A ten bilet do Irlandii do wygrania to skąd?;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Musiałabyś trafić na okazję, ostatnio słyszałem że to było w Bostonie.

   Usuń
  2. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/53/Ireland_location_map.svg/200px-Ireland_location_map.svg.png

   ;)

   Usuń
 3. Ciekawe co to panowie mogą wymyślić przy piwie;)

  OdpowiedzUsuń

O CZYM JEST TEN BLOG

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...