środa, 3 października 2012

Biblioteka Arcybiskupa Marsha

Biblioteka Marsha powstała w 1701 roku z inicjatywy arcybiskupa dublińskiej katedry św. Patryka. Marsh był miłośnikiem nauk ścisłych i zgromadził w sumie ponad 25 tysięcy ksiąg wydanych w XVI, XVII i XVIII wieku. Pośród nich znalazłem dzieło Jana Heweliusza, księgi autorstwa Newtona, Keplera i Ptolemeusza. Jedna z nich nawet została wydana w Gdańsku (Gedani, MDCLXII). 

Ale tym, co najbardziej różni bibliotekę Marsha od innych, w których byłem to ZAPACH. Już od wejścia czuć te trzysta lat, przez które cenne księgi stoją na wysokich etażerkach z ciemnego dębu. Uginające się półki sięgające wysokiego sufitu, ciemne skórzane grzbiety grubych tomów, papier o kolorze spotykanym tylko w antykwariatach, stare drabiny przy każdym regale. Trzy długie sale. I ta woń...Już w momencie powstania Biblioteka Marsha stanowiła bardzo wartościowy zbiór, była to pierwsza publiczna biblioteka w Irlandii. Wiele ksiąg było przymocowanych 
do półek na stałe łańcuchami. Na samym końcu korytarzy znajdują się trzy eleganckie alkowy zamykane kratą. Tam czytelnicy mogli w odosobnieniu czytać najcenniejsze okazy. 

W bibliotece obowiązuje zakaz fotografowania, dlatego nie pokażę na zdjęciach Heweliusza i Newtona, ani książek wydanych przez pierwszych irlandzkich drukarzy, ani XVII wiecznych podręczników medycyny i astronomii, ani starych mszałów, brewiarzy i przekładów Pisma Świętego. Zachęcam natomiast do osobistego pofatygowania się do Marsh Library.  Przy jednym ze stołów można dokonać wpisu do księgi pamiątkowej przy pomocy prawdziwego gęsiego pióra oraz inkaustu z kałamarza. 

1 komentarz:

  1. Heweliusz był związany z Gdańskiem, więc nie dziwi, że została wydana w Gdańsku:)

    OdpowiedzUsuń

O CZYM JEST TEN BLOG

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...