wtorek, 22 maja 2012

Giant's Causeway - nowy początek

Grobla Olbrzyma (Grobla Gigantów, Giant's Causeway) wchodzi w nowy wiek z pewnym opóźnieniem ale za to efektownie. Niesamowita formacja skalna utworzona przez wybuch wulkanu jakieś 60 milionów lat temu nareszcie zacznie na siebie zarabiać. Brytyjska organizacja National Trust za miesiąc otwiera na Grobli nowoczesne Visitor Center i nic już tam nie będzie takie jak dawniej. Dla przypomnienia - Grobla Gigantów to największa atrakcja turystyczna Irlandii Północnej odkryta w XVIII wieku.Na pewno wielu z Was pamięta, jak surowe i dzikie Klify Moheru zamieniły się w największą atrakcję turystyczną Irlandii. Wysadzili w powietrze górę, wybetonowali jej wnętrze, podłączyli wodę, prąd i klimę, zrobili, 
sklepiki, pseudo-kino i pseudo-restaurację. Pojawiły się bilety po €6 od osoby, ochroniarze pilnujący by ktoś nie zrobił sobie krzywdy, pojawiły się betonowe podesty, chodniki i balustrady. Naturalne piękno zachodniej Irlandii stało się cywilizowane, bezpieczne i zatłoczone. To samo stanie się za chwilę z Giant's Causeway.Odkąd jeżdżę na Giant's Causeway to staję na parkingu pobliskiego hotelu i potem idę z moimi turystami około kilometra aby zobaczyć słynne sześciokąty i pobrudzić sobie buty czerwonym pyłem. Koło parkingu - sklep z pamiątkami, buda z hot-dogami i toalety - to jedyne wygody bazaltowej atrakcji, jaką jest Grobla Olbrzyma. To wszystko jest w cenie parkingu (6 funtów za samochód). 
Aha, jeszcze jest busik, który ten kilometr może podwieźć za dodatkowego funciaka. 


2 lipca 2012 roku zostanie otwarte nowe centrum turystyczne - betonowy dach przykryty trawą, multimedia, restauracja, wystawy, prezentacje, sklepy, toalety i rampy dla wózków. Na Grobli będzie bezpieczniej, nowocześniej i... dużo drożej. Bilet dla dorosłego będzie kosztował 8,50 funta, a nowe Centrum przez cały lipiec i sierpień będzie otwarte od 9 rano do 9 wieczorem, żeby każdy poczuł się dobrze zaopiekowany.

Więcej o nowym centrum tu. Ze względu na powyższe okoliczności będę zmuszony od 2 lipca podnieść cenę moich wycieczek na Giant's Causeway, ale jeśli komuś odpowiada sama Grobla Olbrzyma bez dodatków, to na razie obowiązuje dotychczasowa oferta dostępna na mojej stronie firmowej.

6 komentarzy:

 1. cieszę się że dałam radę zawitać tam jeszcze przed komercją..

  OdpowiedzUsuń
 2. O nie! Nie cywilizować takich miejsc!

  OdpowiedzUsuń
 3. ja tam wolę takie miejsca w starym stylu, z kafejką irlandzką, z sklepem w ich stylu i tak jak było. A niech ich.
  Za to 'mój' klif Slieve League jest jeszcze dziki. Kurczę, rok nie byłam, może już nie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aaaa, to bardzo dobry klif. Mam z nim dobre skojarzenia i przygodę też.

   Usuń

O CZYM JEST TEN BLOG

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...