niedziela, 22 kwietnia 2012

Folly - najdziwniejsze budowle w Irlandii

notka była już na starym pendragonie ale zgubiła się podczas przeprowadzki


Irlandia pełna jest budowli, których na próżno szukać w innych krajach. Oprócz wczesnochrześcijańskich okrągłych wież, neolitycznych grobowców korytarzowych, tajemniczych dolmenów , niedostępnych kamiennych fortów na atlantyckim klifie, czy wież Martello znaleźć tu można również konstrukcje, które wcale nie są tym, na co wyglądają. Na zdjęciu poniżej Tower of Lloyd - wygląda znajomo? Jednak do najbliższego morza jest około 40 km., więc nie jest to wcale latarnia morska. 
 
Tower of Lloyd, Kells, Co. Meath

Tower of Lloyd, Kells, Co. Meath

Mały okrągły budynek poniżej wygląda jak małe mauzoleum, jednak nie jest nikomu poświęcony. Stoi nad rzeką na terenie należącym do pałacu Castletown. 


Mausoleum, Castletown, Co. Kildare

A w poniższej piramidzie nie został pochowany żaden z irlandzkich faraonów. Wzniesiono ją pośród ruin średniowiecznego kościoła. 


Pyramid, Kilcooly Abbey, Co. Kilkenny

Wszystkie te budowle - tak różne od siebie - mają tak naprawdę jeden wspólny cel - zatrzymać nas, skupić na sobie wzrok, pobudzić do refleksji, czasem zauroczyć.


Wonderful Barn, Leixlip, Co. Kildare

Folly - bo o tym dziś mowa - to konstrukcja charakterystyczna dla XVIII wiecznego angielskiego parku krajobrazowego. Folly można zobaczyć zarówno w Wielkiej Brytanii jak i Irlandii, gdzie jak wiadomo Anglików swego czasu było sporo. Powstał wówczas zwyczaj stawiania pośród parkowych alejek niewielkich rzymskich i chińskich świątyń, małych piramid a nawet replik malowniczych ruin. Wszystko po to, aby nadać parkowi ciekawy charakter. 


The Bottle Tower, Rathfarnham, Dublin

W XVIII i XIX wieku budowa follies stała się sposobem na walkę z biedą i głodem - właściciele ziemscy zlecali budowę przeróżnych konstrukcji aby dać swoim poddanym pracę. W ten sposób projektanci stworzyli fantazyjnie wyglądające kamienne silosy zbożowe, samotne obeliski otoczone hektarami łąk, pomosty prowadzące w głąb bagien czy drogi donikąd. Czasem określa się te ich dzieła pomnikami głupoty. 
 
The Obelisk, Castletown Estate

Początkowo jedynym celem zbudowania folly było po prostu jego zbudowanie, bez żadnego praktycznego zastosowania. Z czasem niektóre z nich zaczęły pełnić jakieś funkcje użytkowe jako chatki dla myśliwych, punkty widokowe lub elementy współczesnych parków wypoczynkowych. Irlandzkie follies zostały również objęte opieką towarzystwa The Follies TrustScrabo Tower, Co. Down

Podobno w Irlandii przypada najwięcej follies na kilometr kwadratowy niż gdziekolwiek indziej na świecie. Dlatego jadąc przez Irlandię warto wypatrywać dziwnych budowli nawet z samochodu. 
 
Unknown folly :)

Najłatwiej jednak jest zobaczyć którąś z tych przedziwnych budowli w jakimkolwiek parku, który ma co najmniej 100 lat. Niewykluczone, że jakaś wieża z rodziny folly stoi nawet na pobliskim polu golfowym. 
 
Tower on grounds of Carton House

Follies są ciekawym akcentem w irlandzkim krajobrazie i stanowią kulturalne i artystyczne dziedzictwo tego kraju. 
 

4 komentarze:

 1. Witaj
  I co ja mam napisać...że piękne, że odległe, że chciałabym być blisko... ech :)
  Dziękuję za wirtualne wycieczki i ciekawy rys historyczny, bo już wiele :)
  Kawka skończona- teraz obiadzik, smacznego zatem życzę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Piękne i odległe przy bliższym poznaniu mogą stracić część swojej tajemniczości, więc nie jest źle. Pozdrawiam.

   Usuń
 2. Najbardziej podoba mi się Scrabo Tower. Rzeczywiście dużo różnych budowli całkiem luźno stojących w Irlandii, ale jest to jeden z wielu powodów atrakcyjności Zielonej Wyspy. Ciekawa jestem Pendragonie ile jeszcze nie odkryłeś. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Och mam nadzieję, że wiele. Scrabo Tower powiadasz, widziałem w sieci piękne zdjęcia tej wieży ze złotej godziny, warto popatrzeć.

   Usuń

O CZYM JEST TEN BLOG

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...