piątek, 6 kwietnia 2012

Wielkanocny pomnik w 3D

Potrójny krzyż stojący przy porcie w Dun Laoghaire wyrzeźbił Amerykanin o irlandzkich korzeniach, Andrew O'Connor. Monument z 1926 roku przedstawia Chrystusa jako króla w trzech odsłonach. 
Osamotnienie - śmierć na krzyżu pod ciemnymi chmurami...
Odkupienie - współczujący Chrystus cierpi za cały rodzaj ludzki... 
Ostateczny triumf - Chrystus zwycięża śmierć i trzeciego dnia zmartwychwstaje.
Wszystkim moim Czytelnikom życzę spokojnych Świąt Wielkanocnych.

14 komentarzy:

 1. Ciekawa rzeźba, zastanawiam się dlaczego jej nie widziałam. Uwielbiam takie pomniki, nad którymi trzeba się trochę zastanowić, pomyśleć. Wesołych świąt!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Teraz ją zobaczyłaś i wiesz gdzie jej szukać następnym razem. Pozdrawiam!

   Usuń
 2. Trzeba by ten Krzyż, lub Krzyże, fotografować w różnych porach dnia ze względu na oświetlenie. Ale czasu nima... Na pierwszy rzut oka myślałem, że to młodsze jednak. Troche sie kojarzy z Krzyżami pod stocznią.

  Skoro Pan Jezus zwycięża to i Tobie samych zwycięstw życzę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rano tam bywam i nie zawsze jest słońce. Może celowo ustawiono tak rzeźbę, że Chrystus Zmartwychwstały jest na wschodzie i wschodzące słońce go oświetla. Byłaby to kontynuacja tradycji pogańskich grobowców typu Newgrange, gdzie wschodzące słońce zabierało dusze na drugą stronę. Taka irlandzka kontynuacja. Wszystkiego najlepszego, Słowianinie.

   Usuń
  2. Boże, słyszysz i nie grzmisz! :) Chrześcijaństwo nie jest kontynuacją czegokolwiek :) Ale faktem jest że w kosciołach kapłan wraz z wiernymi stali zawsze zwróceni twarzą na wschód. Póki go nie odwrócili :(

   Usuń
  3. A co jak Bóg nie czyta blogów... Jasne że nie jest kontynuacją czegokolwiek, ale miałem na myśli to, że mądrzy misjonarze wykorzystywali pogańskie wierzenia aby zaszczepiać chrześcijaństwo w Irlandii, tak przecież zostały zaadaptowane przeróżne miejsca kultu Celtów, w miejscu pogańskich świętych miejsc powstały święte miejsca chrześcijańskie, ludzie zbierali się w tych samych miejscach w podobnym celu a Bóg Słońce został po prostu Bogiem.

   Usuń
  4. Nie czyta, bo nie musi. Posprzeczałbym się przy okazji z takim widzeniem sprawy, bo to troche nie tak chyba.

   Usuń
  5. Chętnie, kiedy, gdzie i czym naoliwimy gardła?

   Usuń
 3. Naszło mnie na coś nowego.

  OdpowiedzUsuń
 4. ...pozdrawiam świątecznie, zimowo i...radośnie;-)

  OdpowiedzUsuń

O CZYM JEST TEN BLOG

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...