środa, 8 grudnia 2010

Irlandzkie liczby

Taki okres, że trudno mi coś ciekawego napisać. Częstotliwość wody spadającej z chmur nierzadko w świetle zachodzącego słońca utrudnia wycieczki w ciekawe miejsca. Tęcze widzę co chwilę. Dobrze chociaż, że już wody odeszły z ulic miasta Cork.
  
Widno robi się dopiero dwie godziny po otwarciu sklepów a ciemno zaraz po lanczu. Dlatego dziś przedstawiam coś zupełnie niespotykanego - irlandzkie liczby od 1 do 10 w kolejności alfabetycznej.

a ceathair (cztery)
a cúig (pięć)
a deich (dziesięć)
a dó (dwa)
a haon (jeden)
a hocht (osiem)
a naoi (dziewięć)
a seacht (siedem)
a sé (sześć)
a trí (trzy)

Jeżeli przyjrzeć się temu zestawieniu, to irlandzkie liczby starają się trzymać swoich sąsiadek, żeby było z kim pogadać o pogodzie. Tylko liczby 3 i 10 są samotne jak ta pompa na wsi.

  
Przyjrzałem się tym samotnym liczbom. Jeżeli od 10 odjąć 3 i dodać 1 – otrzymamy 8. A jeżeli do 10 dodać 3 i odjąć też 1 – otrzymamy 12. Czyli 8.12 - ósmy grudnia. A to jest właśnie dziś. Jedynka to klucz, a ta data to na pewno jakiś znak.

W następnym odcinku posunę się nieco dalej - przedstawię alfabetyczną kolejność irlandzkich liczb od 1 do 123 z włączeniem liczby PI, liczby Eulera, trzech (!) liczb urojonych oraz liczby tysiąc pińcet dwa dziewińcet. Gościnnie zawita również jedna z liczb zespolonych oraz dwie liczby ujemne. Liczba zero powinna również pojawić się w najbliższym notowaniu, ale obawiam się, że może być ostatnia więc ją pominę.
Dam innym liczbom fory. No, chyba, że trafi mi się jakiś lepszy temat :)

1 komentarz:

O CZYM JEST TEN BLOG

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...