piątek, 21 grudnia 2012

Irlandia średniowieczna

Dostałem bardzo dobrą książkę pt. "Irlandia średniowieczna", której autorem jest jeden z czołowych mediewistów irlandzkich, Dáibhí Ó Cróinín. Książka jest dostępna w języku polskim i polecam ją nie tylko studentom. Barwnie i przystępnie napisana, obejmuje okres wczesnego średniowiecza (lata 400-1200). Miłośników historii Irlandii z pewnością zainteresują szczegóły codziennego życia ówczesnych Irlandczyków, ich kultura, obyczaje i prawa. 

"Książka obejmuje najważniejszy okres dziejów Irlandii, gdy misjonarze i pisarze iroszkoccy, a wraz z nimi cała kultura iroszkocka, miały decydujące znaczenie w rozwoju kultury europejskiej, zarówno dzięki transmisji kultury antycznej, jak i oryginalnych osiągnięć Iroszkotów."
fragment recenzji prof. Tomasza Jasińskiego

Książka wydana została w 2010 r. przez WUW w cyklu Biblioteka Humanisty.


5 komentarzy:

 1. Na stronie ECHASu wisi recenzja tej książki :) I przyznam, że mnie też ciekawi. Póki co się nie udaje, ale może jeszcze wpadnie w ręce :)

  Dzięki za komentarz ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zamówiłam ją jakiś czas temu na Allegro, ale przyznać muszę, że jeszcze jej nie przeczytałam w całości. Póki co czytałam tylko wybrane fragmenty.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawa książeczka. Już nawet nie chodzi o cenę, która jest atrakcyjna, ale możliwość przeczytania tego wszystkiego po polsku. Z całą pewnością ułatwi to zrozumienie tej książki. Będę na nią polował. A skąd Ty ją masz Piotrze?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, polska edycja jest tu najciekawsza. Książkę dostałem w wakacje a skończyłem dopiero teraz. Jest tam sporo ciekawych tematów, które niegdyś Cię interesowały np. jak wyglądało życie w kamiennym forcie. BTW - nie wiem czy w końcu czytałeś moje odpowiedzi na Twoje pytania, całość jest tu: http://frytkizoctem.wordpress.com/2012/11/23/11-pytan-do/

   Usuń
 4. Czytałem, czytałem, dzięki. I przepraszam, że się do tego jeszcze nie odniosłem. Właśnie zwróciłem uwagę, że w owej książce znajdują się opisy życia codziennego tamtejszych ludzi, co oprócz całego tego historycznego wkładu, może być bardzo interesujące.

  pozdrawiam,

  OdpowiedzUsuń

O CZYM JEST TEN BLOG

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...