wtorek, 10 marca 2009

Dzień Matki

Dzień Matki w Irlandii wyznacza nie konkretna data, którą łatwo zapamiętać. To jest zawsze niedziela pośrodku Wielkiego Postu, a dokładnie czwarta niedziela Postu i trzecia przed Wielkanocą. To nie jest amerykańska tradycja, jak Helloween, to moment pośrodku chrześcijańskiego okresu pokuty, dzień, kiedy można powrócić do źródła i przypomnieć sobie skąd tu przybyliśmy.

W Irlandii ten dzień to Mother’s Day, albo Mothering Day – na pamiątkę powrotów do korzeni, do tego, co nas stworzyło. Teraz to najczęściej kwiaty, czekoladki i kartki okolicznościowe, ale w czasach średniowiecznych ludzie w tym dniu pielgrzymowali do miejsc, gdzie zostali ochrzczeni, do swojego macierzystego kościoła. Potem odwiedzali swoje dalekie rodziny, odnawiali kontakty, poznawali na nowo swoich przodków i kuzynów. Odświeżali swoje drzewo genealogiczne.

Antyczni Grecy oddawali cześć matce bogów imieniem Rhea, córce Ojca Niebios – Uranosa i Matki Ziemi – Gai. Rhea wydała na świat pozostałych bogów i wszystkie boginie zasiadające na Olimpie. 
Owce na Wzgórzu Tara

Starożytni Rzymianie czcili z kolei Matkę Ziemię, w tym również matkę  wszystkich innych bogów ziemi, kosmosu i różnorakich głębin. Też było to zawsze w marcu.

Ta niedziela znana jest również jako „Niedziela Pięciu Bochenków” na pamiątkę cudownego rozmnożenia pięciu bochnów chleba i dwóch ryb. Biblia jest bardzo wybiórcza i niedokładna w tym względzie, bo podaje, że nakarmiono tym 5000 osób nie licząc kobiet i dzieci.

Wracając do Zielonej Wyspy – Dzień Matki w Irlandii ustanowiono poniekąd na znak, że owce dały swoim jagniętom pierwsze mleczko tej wiosny.Bo w Irlandii wiosna już jest, o czym wie każde dziecko bez czapeczki i butków siedzące w wózku pchanym przez swoją mamusię. A na główkę dziecka pada deszczyk i na owieczki na pastwisku też. I nigdzie się nie chowają, bo nie mają gdzie.

Ten dzień jest jedynym w Wielkim Poście, kiedy można również zawrzeć małżeństwo. Jeżeli ktoś się oświadczył przedwczoraj, to dziś może szybko dokończyć, zanim partner się nie rozmyśli.

Dzień ojca już niedługo – w trzecią niedzielę czerwca.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O CZYM JEST TEN BLOG

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...