czwartek, 1 grudnia 2011

Kamienny krąg w Kenmare

Kenmare to niewielka i urocza miejscowość leżąca na pograniczu półwyspów Iveragh i Beara na zachodzie Irlandii, czyli w rejonie Ring of Kerry. Bardzo dobre miejsce na bazę turystyczną. Wszędzie blisko, dobre ceny i powolny styl życia miejscowych - spokój gwarantowany. 
  
Na lewo za rzeźnikiem jest uliczka, którą dochodzi się do jednego z większych w Irlandii kamiennych kręgów. Tę atrakcję łatwo jest przeoczyć, bo w Kenmare jest cała masa sklepów z pamiątkami. Przed kamiennym kręgiem stoi budka strażnika.
  
W budce strażnika nikogo nie ma. Opłata za zwiedzanie kamiennego kręgu wynosi €2 i należy ją umieścić w płaskim otworze metalowej puszki. Oko kamery przemysłowej skrupulatnie zarejestruje każde wejście bez biletu i już następnego dnia pod domem winowajcy pojawi się specjalny oddział druidów uzbrojony w różdżki z pobliskiej leszczyny i zamieni go w kuraka albo żabę.   
  
Kamienny krąg w Kenmare jest dość rzadkim przykładem pogańskiego ośrodka kultu, który leży tak blisko miasta. Zazwyczaj irlandzkie kręgi z kamieni leżą w lasach, na pastwiskach a czasem na wzgórzach, skąd jest nieco lepszy widok. Ten akurat jest bardzo blisko cywilizacji, zadbany i wymuskany, jakby od tysiącleci pozował do zdjęć.  
  
Tuż obok kręgu z kamieni jedno z drzew zostało ozdobione kolorowymi szmatkami - to również pogańska tradycja, żywa też w dzisiejszych czasach. Ludzie wieszają tu różne rzeczy aby coś wybłagać u swoich bogów. Pisałem o tej tradycji tutaj.
  
Krąg w Kenmare ma wprost idealną lokalizację. Blisko drogi, oznaczony, nie traci się czasu na łażenie po polach, jest duży i co najważniejsze - autentyczny. 15 dużych kamieni przywleczono tu z dużej odległości i ustawiono dookoła dolmenu. Na pewno nie zrobili tego druidzi, bo kręgi są dużo od nich starsze. Kamiennym kręgom poświęciłem osobną notkę.   
  
A nad ogólnym wyglądem kamiennego kręgu w Kenmare czuwa pan Zdzisiek z Gorzowa Wielkopolskiego - pozdrawiam!
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O CZYM JEST TEN BLOG

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...