czwartek, 8 grudnia 2011

Phoenix Park w Dublinie

Dublińczycy szczycą się tym, że w ich stolicy jest największy park miejski w Europie. Park założył w 1662 roku Duke of Ormond specjalnie po to, aby król Karol II miał gdzie polować na bażanty i daniele. Park ogrodzono aby zwierzęta nie uciekły; król i jego goście nie wytrzebili wszystkich zwierząt, dlatego można je spotkać również obecnie - na przykład grając w piłkę na jednym z wielu parkowych boisk.
      Daniele (zwane też jeleniami) w Phoenix Park
W 1745 roku park udostępniono mieszkańcom, stał się on idealnym miejscem na szybką ucieczkę z miasta. W 1830 roku powstał tu jeden z pierwszych europejskich ogrodów zoologicznych, który wydał światu lwa ryczącego w czołówkach filmów MGM. Natomiast jeśli chodzi o mitycznego ptaka zwanego feniksem, to nie ma on żadnego związku z nazwą Phoenix Park. Irlandzka nazwa Páirc an Fhionnuisce oznacza "park czystej wody", której źródło tu gdzieś biło. Pomnik z podobizną feniksa kazał postawić na otwarcie parku angielski Lord Chersterfield. W jego języku irlandzkie słowo Fhionnuisce brzmiało Phoenix.
  Phoenix Monument
Phoenix Park ma powierzchnię 700 hektarów a mury długości 16 kilometrów. Tylko mała część parku jest celowo zaprojektowana - to People's Park z żywopłotami, jeziorkami i klombami. Pozostała część to łąki, tereny rekreacyjne, laski i zarośla, ścieżki do spacerów i pomniki. Jednym z nich jest Monument Wellingtona z 1817 roku z płaskorzeźbami odlanymi z armat napoleońskich, które ów Duke of Wellington zdobył pod Waterloo.
  Wellington Monument, Phoenix Park
Podobno to najwyższy monument w Europie (63 metry) a byłby pewnie jeszcze wyższy. Jednak Irlandczykom nie spodobało się to, że urodzony w Irlandii Wellington zaprzecza swojemu pochodzeniu. Powiedział bowiem: "A gdybym urodził się w stajni, czy przez to stałbym się koniem?". Pomnik powstawał ze składek społecznych, więc po takiej deklaracji fundusze szybko wyschły. 
  Wellington Monument, Phoenix Park
Tuż obok pomnika Feniksa znajduje się wjazd do posiadłości Lorda Namiestnika Irlandii - reprezentującego brytyjską Koronę aż do 1922 roku, kiedy to powstało Wolne Państwo Irlandzkie, a dom Namiestnika stał się domem Prezydenta Irlandii. Irlandzka nazwa - Áras an Uachtaráin - to właśnie oznacza.
   Wjazd do Białego Domu w Dublinie
Mary Robinson - pierwsza kobieta na stanowisku Prezydenta Irlandii - zapoczątkowała ciekawy zwyczaj - w oknie kuchennym widocznym od strony głównej alei Parku co noc zapalane jest symboliczne światło. To wyraz pamięci o wszystkich Irlandczykach, którzy musieli wyemigrować z ojczyzny.    
  Dubliński White House
Po drugiej stronie kolumny Feniksa jest ambasada USA - kraju, który przyjął najwięcej irlandzkich emigrantów. 
  Ambasada USA, Phoenix Park
Nieco dalej znajduje się wysoki krzyż papieski - na tym pagórku papież Jan Paweł II podczas wizyty do Irlandii w 1979 roku odprawił mszę dla ponad miliona osób.
  Papal Cross, Phoenix Park
Tuż obok Centrum Turystycznego, gdzie można się posilić znajduje się najstarsza budowla w Parku - to zamek Ashtown z 1430 roku. Warownia wybudowana była w czasach, kiedy król Anglii oferował godziwe wynagrodzenie każdemu, kto wzmocni jego władzę na terenie podbitej Irlandii. W XV wieku oznaczało to 10 funtów. Ashtown Castle na parterze zamiast okien miał tylko małe otwory, służące do częstowania śrutem nieproszonych gości. Zamek można zwiedzać codziennie o 14.00 - tylko z przewodnikiem.   
  Ashtown Castle, Phoenix Park
Na terenie Phoenix Park znajduje się również kwatera główna Gardy (irlandzkiej policji), jest dom, w którym jako dzieciak mieszkał Winston Churchill, jest najstarszy w Irlandii klub krykietowy, jest też główna siedziba Ordnance Survey Ireland wydającej bardzo dokładne mapy, z których nieraz korzystam szukając bardzo starych kamieni w polu. Przez środek Parku biegnie idealnie prosta aleja Chesterfield Avenue długa na ponad 4 km. Zaparkować można prawie na całej długości, by potem poleżeć w trawie, pograć, pobiegać lub zanurzyć się w zagajnik w poszukiwaniu spacerujących beztrosko półdzikich danieli
 

2 komentarze:

  1. zdjecie nr 7 nie przedstawia ambasady US tylko rezydencje Ambasadora Us, ambasada jest przy Elgin Road Ballsbridge Dublin 4 ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Rzeczywiście, z daleka nie rozpoznałem :)

    OdpowiedzUsuń

O CZYM JEST TEN BLOG

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...