poniedziałek, 10 października 2011

Filmy irlandzkie - tragikomedie

Dziś przedstawiam filmy, które nie mają polskiej wersji językowej, tak bardzo są irlandzkie. Tragikomedie odkrywające narodowe wady i uprzedzenia, niskobudżetowe filmy w których obok słabych komików i naturszczyków główne role grają przeróżne skojarzenia, ludzka głupota oraz sytuacje z życia wzięte. Trochę takie irlandzkie Misie i Rejsy ale w dużo mniejszym wymiarze. 
  

Adam & Paul (2004). Dzień z życia dwóch przegranych, zepchniętych na margines Dublina kumpli, którzy wspólnie szwendają się po ulicach miasta próbując ukraść coś do jedzenia, wysępić papierosa lub piwo i skołować kasę na działkę czegokolwiek, co poprawi ich szarą i beznadziejną rzeczywistość. Film utrzymany jest w konwencji komedii, chociaż perypetie Adama i Paula są co najmniej dołujące a cały ich świat jest w strzępach. Film jednak śmieszy. Dla irlandzkich kinomanów - pozycja obowiązkowa.

Zonad (2009). Na podłodze pewnego domu w małym miasteczku Ballymoran pojawia się nieprzytomny obcy ubrany w obcisły czerwony lateksowy strój. Miejscowi Irlandczycy zgodnie wysnuwają logiczny wniosek, że to przybysz z obcej planety. Kiedy lateksowy uciekinier z zakładu odwykowego dla alkoholików budzi się, czeka już na niego umeblowany dom, darmowe drinki i jedzenie oraz wiele kobiet spragnionych czegoś nieziemskiego. Sielankowe życie Zonada zostaje przerwane, kiedy pojawia się jego kumpel z odwyku, podający się za Bonada. Irlandzcy wieśniacy niczego nie podejrzewając kontynuują szlachetne tradycje odwiecznej irlandzkiej gościnności. 

Garage (2007). Tytułowy garaż czyli stacja benzynowa leży gdzieś w środkowej Irlandii, w małym miasteczku, gdzie wszyscy się znają od dziecka. Codziennie rano Josie otwiera drzwi i czeka na te kilka samochodów, które zatankują tu przez cały dzień. Ta praca jest dla niego szczytem marzeń, robiąc to samo od kilkunastu lat Josie czuje się spełniony i szczęśliwy. Pewnego dnia pojawia się na stacji młody David, którego wysłano tu na praktyki. Od tego momentu cały uporządkowany świat Josiego wywróci się do góry nogami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O CZYM JEST TEN BLOG

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...