niedziela, 3 października 2010

Okrągła wieża Timahoe

We wsi Timahoe pośrodku żyznej doliny hrabstwa Laois wznosi się jedna z lepiej zachowanych okrągłych wież w Irlandii. 
  
Zbudowana została stosunkowo późno, bo w połowie XII wieku. Klasztor w pobliżu, po którym pozostały smętne resztki postawił tu św. Mochua w VII wieku. Okrągła wieża w Timahoe wznosi się na 30 metrów. Pilnują jej strażnicy z podań o św. Mochua - kogut, mysz i mucha.
  
Do 1650 roku mieszkali w tym miejscu zakonnicy. Przez kolejnych prawie 400 lat nic się tu nie wydarzyło, dlatego dziś wieża stoi jak stała za młodu. Tylko jej dach został poprawiony w XIX wieku.
    
Amatorów irlandzkich wież może zainteresować wejście do tej wieży. Jako jedno z nielicznych jest udekorowane rzeźbami głów w stylu romańskim. Jest to o tyle ciekawe, że irlandzkie wieże były budowlami bardzo praktycznymi, a tego typu zdobienia świadczą o artystycznych skłonnościach budowniczych. 
  
Wspomniane wejście znajduje się na wysokości ponad 4 metrów i ma szerokość ok. pół metra. Ten rodzaj zabezpieczeń miał na celu uchronić żywność, zbiory i inne kosztowności, przechowywane w wieży na wypadek napadu. W średniowieczu zdarzało się to może rzadziej niż dziś, ale za to z gorszym skutkiem. Do wieży można się było dostać tylko po drabinie. Okna wież są takie wysokie, bo drabinę wciągało się potem do środka.
   
Tuż przy wieży rośnie nieduży lasek, miła i nietypowa rzecz w takiej scenerii.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O CZYM JEST TEN BLOG

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...