czwartek, 15 kwietnia 2010

Kamień De Profundis

To miejsce zaznaczam tu tylko dlatego, bo ten kamień jest ostatnim kamieniem tego typu w Irlandii, a jedyne informacje, które można o nim zdobyć znajdują się na niewielkiej tablicy, przy której się zatrzymałem, zaciekawiony co to takiego tu stoi przy jakiejś pasterskiej drodze ostatniej kategorii.
   

De Profundis - może mnie ktoś poprawi, bo z łaciną u mnie słabo - znaczy z głębokości (chyba w domyśle głębokości grobu). Irlandzki kamień De Profundis oznaczał kiedyś wejście na teren cmentarza. Nazwa kamienia wzięła się od Psalmu 130, wiec jest to już drugi kamień z korzeniami chrześcijańskimi w Irlandii, który tu opisuję.
  

Wejście na teren cmentarza znaczyły kiedyś w Irlandii właśnie takie kamienie, albo drzewa. Tutaj, kilka mil na południe od Mullingaru w hrabstwie Westmeath, został ostatni kamień De Profundis w kraju, całkiem młode drzewa i ani jednego grobu. Widać murek, widać cement, którym ten ostatni kamień przymocowano, żeby nie został skradziony do budowy domu jak wszystkie poprzednie.
  
Kamień ma kształt trumny, wyryty krzyż i tyle. Można go minąć i nic nie zauważyć. Można się też zatrzymać. Jak kto woli. Można też poszukać w necie, tylko co znajdziecie?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O CZYM JEST TEN BLOG

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...