czwartek, 10 września 2009

Opactwo Cystersów - Mellifont Abbey

W hrabstwie Louth, niedaleko Droghedy znajdują się ruiny starego opactwa cystersów. Założono je w 1142 roku. Było to pierwsze opactwo tego zakonu w Irlandii. 

 
Święty Malachy był wtedy przeorem pośród setki mnichów. Opactwo wybudowano na wzór ówczesnych opactw cysterskich we Francji, skąd cystersi się wywodzą. Późniejsze budowle tego zakonu w Irlandii budowane były również podobnie. Niestety do naszych czasów nie zachowało się zbyt wiele. W najlepszym stanie jest "lavabo" - pomieszczenie gdzie mnisi myli ręce przed posiłkami.

 
 
"Lavabo" kiedyś i obecnie.

 
 

Musiała to być kiedyś olbrzymia budowla, to się czuje, kiedy chodzi się po jej terenie. Kościół, budynki klasztorne, kaplica - wszystko to kiedyś było wielkie i przykryte sklepieniem, teraz pozostały same mury o wysokości metra. 


Woda święcona.
Opactwo zamknięto w 1539 roku. Zabudowania pełniły od tej pory funkcję fortu. W 1690 stacjonował tu garnizon Wilhelma Orańskiego podczas bitwy nad rzeką Boyne.


  
 
Do oglądania zabytków takich jak ten przydaje się wyobraźnia. Dla niektórych to kupa gruzu i strata czasu. Trzeba sobie wyobrazić, jak to wyglądało kiedyś, kiedy opactwo żyło, kiedy mnisi naprawdę myli ręce przed posiłkami a potem szli do swoich cel a echo ich kroków odbijało się od wysokich murów. Chodząc po drobnych kamieniach i kamiennych płytach tworzących prawie 1000 lat temu podłogę klasztoru, po której stąpali ubrani w białe habity mnisi czułem to coś, co trudno określić.

Na następną wycieczkę zaproszę Was w miejsce, które wybudowano dużo wcześniej, niż Old Mellifont Abbey. I jest nieco w lepszym stanie, chociaż nie tak okazałe. Powstało jakieś 5 tysięcy lat temu, czyli jest starsze o jakieś 4 tysiące lat od starego opactwa cystersów. Nie będzie to Newgrange, bo o tamtym miejscu mocy pisałem już dawno temu.
  Więcej zdjęć z Mellifont Abbey tu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O CZYM JEST TEN BLOG

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...