środa, 2 września 2009

Okrągła wieża w Donaghmore


  

Kolejna tysiącletnia okrągła wieża, której dotknąłem stoi w królewskim hrabstwie Meath ok. 3 kilometrów za Navan, przy drodze do Slane. Wieża jest widoczna z daleka, ale przejeżdżając obok niej można ją przegapić. Można jednak zauważyć brązowy znak w lewo i spróbować wjechać na parking obok przez tragicznie wąską bramę. 

  

Wieża ma 26 metrów wysokości i jest w bardzo dobrym stanie, czyli przykryta jest kapturkiem, na którym rośnie sobie jakaś roślinka. Troszkę ją w XIX w. poprawiono, ale wygląda jak nowa. Wieża ma 4 okna, w jednym z nich być może wisiał dzwon, ale jak go tam wciągnięto i jak zdjęto pozostaje zagadką.

  

Drzwi skierowane na wschód umieszczone 3,4 m nad ziemią (jak do każdej irlandzkiej wieży wchodzono tam po drabinie) zwieńczają trzy kamienie. 

  
Prawdopodobnie wybudowano ją z myślą o św. Patryku, przyzwyczaiłem się do tego, że wszystko, co lubię oglądać w Irlandii jest jakoś związane z tym człowiekiem.


W XV wieku obok wieży zbudowano kościół z dwoma dzwonami, które również kiedyś zniknęły. Potem dookoła zaczęły wyrastać groby. Nie ma już tam zbyt wiele miejsca na nowe. 

      

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O CZYM JEST TEN BLOG

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...