piątek, 3 czerwca 2011

Opactwo w Kells

Opactwo w Kells znajduje się w typowo irlandzkich okolicznościach przyrody.    
  
To nie jest to samo miejsce, które słynie z księgi z Kells (w hrabstwie Meath) - starego ilustrowanego manuskryptu. Tym razem zatrzymałem się w dużo mniejszym Kells w hrabstwie Kilkenny aby zobaczyć rozległe ruiny XII-wiecznego klasztoru.
  
Już z daleka widać, że musiała to być porządna forteca. Klasztor wybudowano w 1193 roku a mury obronne i wieże zostały wzniesione w kolejnym wieku. Długie mury i wieże zachowały się prawie w całości. To miejsce znane jest również jako "siedem zamków Kells". To dość nietypowe połączenie zamku i klasztoru. 
  
Wśród zabudowań klasztornych trwają prace konserwatorskie. Wykopaliska archeologiczne na terenie tego opactwa były największymi jakie w Irlandii kiedykolwiek podjęto. Katalog znalezisk z Kells liczy około 20 tysięcy przedmiotów. Myślę, że kiedyś będą tu sprzedawać bilety. Mury będzie można znowu wykorzystać.   
  
Wielki plac pomiędzy siedmioma wieżami był wykorzystywany między innymi jako miejsce do rozstrzygania sporów. Mury są bardzo grube, widać to zwłaszcza w otworach okiennych.    
  
Opactwo zakończyło swój żywot w 1540 roku w wyniku aktu o rozwiązaniu wszystkich klasztorów wydanego przez króla Henryka VIII. Wtedy właśnie powstał kościół anglikański, niezależny od Rzymu.  
  
Wszystkim miłośnikom irlandzkich ruin polecam ten właśnie widok - kiedy wjeżdża się do Kells od strony Stoneyford - po prawej stronie zaraz za kamiennym murkiem i stadem owiec - no po prostu jest to piękny widok.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O CZYM JEST TEN BLOG

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...