wtorek, 14 września 2010

Góry Slieve Foye

Góry Slieve Foye znajdują się na północnym wschodzie Irlandii, w hrabstwie Louth. Zajmują większą część Półwyspu Carlingford nazwanego tak od miasta, w którym można zobaczyć jeden z tradycyjnych sposobów łowienia ryb bez użycia wędki. W Irlandii są tylko 3 szczyty wyższe niż 1000 metrów, jednak gór jest tu mnóstwo. Pasma górskie takie jak Slieve Foye położone tuż przy brzegach mórz i oceanów gwarantują fantastyczne widoki, o ile oczywiście dopisze pogoda. 
  
W górach bardzo łatwo jest doświadczyć zmian pogody. Na zdjęciach powyżej i poniżej widać, gdzie aktualnie świeci słońce, a gdzie pada deszcz. Chwilę później było odwrotnie.
  
Wędrówki po Slieve Foye można zacząć z różnych stron, wystarczająco jest tu dużo miejsc, gdzie można zaparkować, drogi pomiędzy wzgórzami łagodnie wznoszą się i zakręcają, więc podziwiać widoki można również z samochodu.
  
Piesze trasy „tain trail” prowadzą w górę z różnych wiosek na półwyspie. Ze szczytów widać Morze Irlandzkie w kierunku południowym, a na północ – zatokę Carlingford. Najwyższy szczyt tego pasma - Slieve Foy - ma 588 metrów. Wystarczy, żeby kilka razy natknąć się na przeczyste strumyczki i ugasić pragnienie. 
   
Łagodne wzniesienia i ścieżki pośród falujących traw i najeżonych skał to świetna propozycja na spędzenie weekendu za miastem. 
   
Przy okazji można zobaczyć Proleek Dolmen stojący w południowej części półwyspu, na tle gór. Głaz o wadze blisko 50 ton spoczywa tu na trzech innych od czasów epoki brązu.

 
Po drugiej stronie zatoki widać inne górskie pasmo – Góry Mourne. To już prowincja Ulster, Irlandia Północna. Jest tam dużo więcej dolmenów. I też tam jest pięknie.
 

4 komentarze:

 1. Juz wiem do kogo sie usmiechne po informacje jak sie juz wybiore na Zielona Wyspe :-) Pozdrawiam !

  OdpowiedzUsuń
 2. Tylko czemu te promy do Was sa tak okropnie drogie...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przewóz samochodu bardzo podraża bilet, pieszy pasażer płaci dużo mniej ;) Też żałuję bo po Walii i Szkocji bym chętnie pojeździł.

   Usuń

O CZYM JEST TEN BLOG

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...