poniedziałek, 3 lutego 2014

W miasteczku Skibbereen

Skibbereen w zachodnim Cork to malownicza mała mieścina. Z Dublina dość daleko więc taki wypad trzeba sobie dobrze zaplanować i zostać tam kilka dni. A najlepiej tydzień.Po sezonie miasteczko jest trochę wyludnione, widać kilka sklepów do wynajęcia i dużo irlandzkich nazw. W końcu to Irlandia :)Przy głównym skrzyżowaniu miasteczka kolorowe kamienice, kwietniki, deszcz i przytulne puby.Niby ciemne bramy, ale za nimi coś zawsze jest. Kwiaty, kolory, drugi plan.  
Każdego ranka widziałem człowieka w krawacie siedzącego przy pomniku ofiar Wielkiego Głodu. Siedział tam nieruchomo jakby był częścią Skibbereen. Za trzecim razem dosiadłem się. Przedstawiliśmy się sobie i zaczęliśmy rozmawiać. To było bardzo ciekawe i pouczające spotkanie.Jeśli ktoś czytał "Bar McCarthy'ego" to z pewnością rozpozna, że tu mieszka sporo członków jego rodziny.Tuż przy przystanku autobusowym do Cork weszliśmy do baru Eldon. Jak się wkrótce okazało - wybraliśmy ciekawe miejsce. 
Tu był kiedyś hotel o tej samej nazwie. Ulubione miejsce Michaela Collinsa, bohatera narodowego Irlandii. Collins założył IRA, doprowadził do pokoju między Irlandią i Anglią a potem przez tą samą IRA został tu niedaleko zamordowany w zasadzce. Tragiczna postać. Film z polskimi napisami o Collinsie TUTAJ. W środku nad stolikami fragmenty listów między Collinsem a jego ukochaną Kitty. Dziesiątki starych zdjęć. A obsługuje nas Polka.Kelnerka mówi - "aaa, z Dublina przyjechaliście. Tam jest inaczej, no nie?". Ja bym powiedział, że to w 
Skibbereen jest inaczej... Życie tam zwalnia, jest czas na wszystko.

Polskich akcentów w Skibbereen jest więcej. To dobra baza wypadowa do malowniczych atrakcji zachodniego Cork. Polecam wycieczki z Pendragon Tours czyli ze mną :)

7 komentarzy:

 1. Miasteczko wygląda uroczo, faktycznie kojarzy się z "Barem McCarthy'ego".
  Czy mogłabym zapisać sobie pierwsze zdjęcie z tego postu? Chciałabym je mieć na tapecie:)
  Bus Eireann ma setera w logo...

  pozdrawiam
  olga

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę bardzo. Moje zdjęcia są podpisane, więc można się częstować.

   Usuń
  2. Setera irlandzkiego, co za zbieg okoliczności ;)

   Usuń
 2. Dziękuję!
  Wiesz, zbieg - zbiegiem, ale w Polsce mamy 5 rodzimych ras psów a nie kojarzę, żeby któraś była wpisana w logo jakiejś organizacji. No może poza podhalanem w logo Związku Kynologicznego :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Skibbereen cieszy się sławą, oj cieszy :) Wybieram się tam od dłuższego czasu, tylko czemu tak daleko?

  OdpowiedzUsuń
 4. Urocze miasteczko, wygląda na takie, w którym można się zaszyć przed całym swiatem.

  OdpowiedzUsuń
 5. Cudne miasteczko, ale jeszcze cudniej ująłeś je na zdjęciach. Brawo, brawo!

  OdpowiedzUsuń

O CZYM JEST TEN BLOG

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...