piątek, 10 kwietnia 2009

Mityczna kraina - Tir na nÓg

Biblijny Raj – Ogród Rozkoszy – pierwszy adres Adama i Ewy zameldowanych tam przez samego Boga. Mieli tam wszystko z wyjątkiem jabłek.

Pola Elizejskie – posiadłość greckiego boga Kronosa – miejsce wiecznej szczęśliwości i wiecznej wiosny. Kiedyś część Hadesu przeznaczona tylko dla dobrych ludzi. Obecnie dostępna już dla wszystkich w Paryżu.

Walhalla – germańska posiadłość Odyna, nordyckiego boga. Polegli w chwale wojownicy byli tam dostarczani przez Walkirie. 

Tír na nÓg – celtycki odpowiednik Raju, Elizjum i Walhalli. Tam również śmierć i choroba nie mają dostępu. Młodość, piękno i szczęście trwa tam bez końca. Spotkać tam można wszystkich irlandzkich bohaterów. Czas płynie tam wolniej.

Wyobraźcie sobie mapę świata. Każda mapa ma jakiś koniec. Tuż za nim na zachód jest Tír na nÓg. Nie traficie tam sami, potrzebny jest przewodnik. Nie pozwala po powrocie do Irlandii dotknąć ziemi. Jeżeli zsiądziesz z konia, natychmiast zamienisz się w starca. Tam minął rok, tu 100 lat. "Nie opuszczaj tego miejsca. Jeżeli wyjedziesz z Tir na nÓg, już nigdy tu nie wrócisz"...
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O CZYM JEST TEN BLOG

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...