środa, 13 czerwca 2012

Zamek w Belfaście

Zamek w Belfaście jest przykładem zamku wędrownego. Zbudowali go w XII wieku Normanowie w miejscu, gdzie dziś jest centrum miasta. Po kilkuset latach zamek zburzyli Irlandczycy. Belfast w tym czasie zrobił się tłoczny i nie było w nim już tej średniowiecznej atmosfery, więc Anglicy zamiast zamek odbudować - postawili go od nowa w zupełnie innym miejscu. Obecny zamek w Belfaście wzniesiono w szkockim stylu w XVIII wieku na wzgórzu Cave Hill. Rozpościera się stamtąd szeroki widok na cały Belfast, kawałek Irlandii Północnej i Szkocji oraz na zatokę rzeki Lagan.Prawowici właściciele przekazali zamek miastu w 1934 roku. Po solidnym remoncie otwarto Belfast Castle dla zwiedzających w 1988 roku.Zamek z taką historią i ładnym widokiem stał się popularnym miejscem na śluby i spotkania biznesowe. Ogrody, zamkowa restauracja i klimatyczny sklepik z "antykami" dopełniają obrazu.Z zamkiem wiąże się legenda białego kota. Jego pojawienie się w zamkowym ogrodzie miało gwarantować mieszkańcom życie w dostatku. Z braku żywych kotów (za murem zamku jest Belfast ZOO) na terenie zamku i w ogrodzie umieszczono 9 różnych kocich sylwetek. Nie znalazłem wszystkich i nie jestem pewien czy dobra wróżba mi się spełni, ale w recepcji możecie dostać mapkę z lokalizacją wszystkich kotów. Zamek można zwiedzać za darmo, o ile nie ma akurat jakiegoś wesela.

8 komentarzy:

 1. jak tak lubisz szukać to podpowiem dobre miejsce na szukanie małych stworków: wrocławskie krasnoludki. To dopiero jest ubaw i okazja do dobrego poznania całego miasta :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Witaj
  Piękny, tajemniczy- jak lubię :)daleki...
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj, zamek ładny i okolica też, pogoda - różnie :)

   Usuń
 3. Piękny zamek, trochę taki Disneyowski. Świetna informacja o darmowym zwiedzaniu.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dokładnie, ma coś ten zamek z Disneya :) Robi wrażenie, jest taki jakiś ,,napakowany'', dużo pewnie pomieszczeń mieści sobie w środku. Od centrum Belfastu daleko?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kilka kilometrów, tylko się trzeba z centrum wydostać i 10 min przez przedmieścia.

   Usuń

O CZYM JEST TEN BLOG

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...