sobota, 16 listopada 2013

Trinity College

Rozwiązanie fotozagadki


Na zdjęciu konkursowym widoczny jest fragment rzeźby z brązu stojącej na terenie dublińskiej uczelni Trinity College. Kula nazywa się Sphere Within Sphere, a co ona symbolizuje - mogą się domyślać ludzie w wielu krajach, ponieważ podobne złote kule stoją w Dublinie, Rzymie, Nowym Jorku, Waszyngtonie, San Francisco, Tel Avivie...

Tematem dzisiejszego wpisu jest Trinity College, najstarsza irlandzka uczelnia z 16 000 studentów. Na jej terenie, koło Biblioteki Berkeley stoi owa kula z brązu autorstwa Arnaldo Pomodoro.   

Tym razem jest dwoje zwycięzców - ZBESHEK i RYBKA (szczegóły w komentarzach pod zagadką). Kolejna i ostatnia już fotozagadka za miesiąc. Serdecznie zapraszam.
_________________________________________________________________

Trinity College (Kolegium Trójcy Świętej) to młodsza siostra uniwersytetów w Oxford i Cambridge. Uczelnię w Dublinie założyła brytyjska królowa Elżbieta I w 1592 roku jako szkołę wyższą kształcącą zamożnych protestantów w podbitej Irlandii.   
Pierwsze budynki Trinity College to były opuszczone zabudowania klasztoru zakonu Augustianów, który dekretem króla Henryka VIII został rozwiązany jak każdy inny katolicki kościół w Irlandii. Od tamtej pory teren uczelni bardzo się powiększył i żeby dziś go obejść potrzeba jakieś pół godziny. 

Uczelnia dla protestantów przyjmowała wyłącznie mężczyzn, kobietom pozwolono studiować dopiero w 1904 roku. Na terenie Trinity stoi wiele posągów sławnych wychowanków - to sami mężczyźni.


Zakaz studiowania dla wyznawców innych religii został zniesiony dopiero po dwustu latach - w 1793 roku. I chociaż katolicy i inni innowiercy mogli już od tej pory pobierać nauki, to Kościół Katolicki w Irlandii oficjalnie zgodził się na to dopiero w 1970 roku. 
Zgodnie ze starym prawem Trinity College otrzymuje jeden egzemplarz każdej książki, czasopisma, mapy wydanej w Wielkiej Brytanii lub Irlandii. 100 000 przedmiotów trafia w ten sposób do przepastnych magazynów bibliotecznych, gdzie zgromadzono już ponad 5 milionów książek.


Najsłynniejszą przechowywaną tam księgą jest Book of Kells - bezcenny ilustrowany wczesnośredniowieczny manuskrypt. Wraz z nim warto odwiedzić Long Room - olbrzymią i efektowną salę bibliotecznąDziedzińce Trinity College są popularnym miejscem do spacerów i przypinania rowerów. source: www.poloconghaile.com

2 komentarze:

  1. Bajeczna ta bilioteka...Uwielbiam książki.

    OdpowiedzUsuń
  2. Nawet jak już wiem, co przedstawia zdjęcie z zagadki, to i tak kojarzy mi się z wnętrzem mojego tostera... Okolice Trinity College byłyby idealnym miejscem do wypoczynku, gdyby nie fakt, że wiecznie tam tłoczno. Świetne zdjęcia!

    OdpowiedzUsuń

O CZYM JEST TEN BLOG

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...