środa, 8 sierpnia 2012

Cis Jedwabnego Tomasza

Cis Jedwabnego Tomasza jest najstarszym drzewem w Irlandii. Rośnie pośrodku trawnika przed wejściem do głównego seminarium kraju i jednocześnie uniwersytetu NUI Maynooth.Nie  ma przy nim żadnej tabliczki, ale jeśli spytacie któregoś ze studentów, to wskaże właśnie to drzewo. Zgodnie z narodowym wykazem Wszystkich Starych Drzew (Tree Council of Ireland) cis ma coś ponad 800 lat.Zwyczajowa nazwa - Cis Jedwabnego Tomasza - nawiązuje do człowieka, który mieszkał w zamku, którego ruiny znajdują się tuż obok uniwersyteckiego kampusu. Historię Jedwabnego Tomasza opisał ze szczegółami Słowianin w Irlandii.


Jedwabny Tomasz nie miał nawet bladego pojęcia o drzewie, które teraz nosi jego imię. Za jego życia cis miał tylko 300 lat i był jednym z wielu drzew rosnących wokół zamku z XII wieku. Stało się jednak tak, że wszystkie inne przerobiono na łuki a ten jeden ocalał.Cis pospolity występuje 
w Irlandii głównie przy starych zamkach, klasztorach, opactwach i cmentarzach. W Polsce drzewo to objął ochroną król Jagiełło w 1423 roku. Dzięki temu najstarsze drzewo w Polsce to również cis - Cis Henrykowski - dwukrotnie starszy od dębu Bartek.

6 komentarzy:

 1. mam nadzieję, że go nie zetną, żeby przerobić na modne klawiatury i myszki (teraz drewno rządzi, ale nie może być byle jakie)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Teraz, jak o nim napisałem to go już nie zetną )

   Usuń
 2. Witam po długiej nieobecności :) Przedzieram się mozolnie przez zaległe blogi... Podoba mi sie Lyons estate, i chyba skorzystam z rady zwiedzanie klifów Moheru od dołu, jak rodzice przyjadą w przyszłym roku :) Szkoda, że Giant's causeway będzie skomercjalizowana, po co oni wciskają wszędzie te centra turystyczne?!? Klify się przez to popsuły :( Aha, i fajna sprawa z tym poszukiwaniem skarbów! Pozdrawiam niestrudzonego zwiedzacza Irlandii :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O geocachingu będzie jeszcze nieraz, a o nowym centrum na Giantach już wkrótce.

   Usuń
 3. I znowu coś jakby specjalnie dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jakby tak policzyć to sporo jest specjalnie dla Ciebie :)

   Usuń

O CZYM JEST TEN BLOG

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...