poniedziałek, 17 października 2011

Zamek na klifie - Dunluce Castle

Średniowieczny zamek, który każdy chciałby zobaczyć ale nikt nie chciałby w nim zamieszkać stoi na klifie na północnym wybrzeżu Irlandii. Został opuszczony przez mieszkańców wkrótce po tym, jak podczas wykwintnego obiadu utopił się w oceanie główny kucharz wraz ze wszystkimi sztućcami, gorącymi potrawami, pełnymi stołami i całą służbą oraz sporą częścią kuchni. Fragment zamku runął do wody podczas sztormu w 1639 roku.
  
Pierwsza warownia w tym miejscu została wzniesiona w XIII wieku. Właściciele - waleczny klan szkockich Mac Quillinsów - wyznawali zasadę: "lepsza śmierć niż hańba". Dlatego po kilku przegranych bitwach w XVI wieku mając na względzie rodzinny honor wsiedli na żaglowiec i odpłynęli do świeżo odkrytej Ameryki, gdzie zostali pierwszymi irlandzkimi emigrantami w Teksasie.
  
Fortecę Dunluce przejął szkocki klan Mac Donnellów. W czasie ich panowania w 1588 roku rozbił się o klify Dunluce jeden ze statków Hiszpańskiej Armady, która miała wyleczyć Anglię z anglikanizmu. Armaty z galeonu Girona wzmocniły mury zamku, a złoto wydobyte z wraku posłużyło do jeszcze lepszego wzmocnienia fortecy.
  
Wkrótce potem zawalił się wspomniany fragment kuchni i zamek zaczął stopniowo popadać w ruinę. Dunluce Castle jest jedną z koronnych atrakcji północnego wybrzeża Irlandii. 
  
Zamek stoi w rzeczywistości na wąskim i stromym stożku wulkanicznym. Prowadzi do niego mostek. To jedyna droga, którą można się tam dostać. Z każdej strony za murami jest przepaść.
  
W zwiedzaniu zamku pomaga komentarz audio (w słuchawkach) oraz tabliczki opisujące poszczególne elementy zamku. Jedną z ciekawostek jest to, że do budowy zamku posłużyły fragmenty pobliskiej Grobli Gigantów 
  
Znaleźć je można zarówno w posadzce jak i w ścianach. W niektórych miejscach widać, że sześcioboki z Grobli zajmują nawet połowę całego budulca. Naturalne kamieniołomy zostały kiedyś bardzo dobrze wykorzystane.
  
Zamek Dunluce zdecydowanie warto jest zobaczyć przy okazji zwiedzania Giant's Causeway. Polecam.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O CZYM JEST TEN BLOG

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...