piątek, 1 lipca 2011

Wyspy Aran - deszczówka

Na małych Aranach otoczonych oceanem ludzie musieli nauczyć się gromadzić deszczówkę. O częstotliwość deszczu nie trzeba się było martwić, sztuką było zbudować z nielicznych dostępnych materiałów odpowiednie kontenery na wodę. Do tego celu wykorzystywano łatwo dostępne kamienie. 

  
Po pochyłych powierzchniach woda deszczowa spływała do kamiennych zbiorników i stamtąd można ją było swobodnie przenosić dalej. Mieszkańcy Aranów nigdy nie mieli problemów ze słodką wodą. 
  
Takie same zbiorniki stały na małych pastwiskach otoczonych kamiennymi murkami, były to samonapełniające się poidła dla zwierząt.  
  
Niekiedy pod pochyłą częścią poidła mogły schronić się małe owieczki. 
  
Wraz z postępem technicznym przyszły nowe rozwiązania. Deszczówka gromadzona jest obecnie w olbrzymim zbiorniku stojącym w najwyższym punkcie wyspy. Water Tower jest też wieżą ciśnień - zapewnia wodę w kranach w każdym domu na Inishmore. Zbiornik jest betonowy ale przykrywają go tradycyjnie kamienie. Ta regularna struktura z kamienia przypomina nieco arańskie kamienne forty, o których już niedługo.
 

Na wszystkich trzech wyspach są również naturalne źródła słodkiej wody, zasilają one również Water Tower. Jak widać mimo tak licznej rzeczy turystów odwiedzających obecnie Arany nie ma problemu z dostawą słodkiej wody. Wyjątkiem było lato 2010 roku, kiedy z powodu rzadkich deszczów wody jednak zabrakło na dwa tygodnie. Prom przywoził wtedy wodę z Connemary, której jednak mieszkańcy nie chcieli pić. Za bardzo czuć ją było... bagnem. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O CZYM JEST TEN BLOG

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...