wtorek, 19 lipca 2011

Ślady dinozaura w Irlandii

Na małej wyspie Valentia leżącej na Atlantyku, na zachód od Półwyspu Iveragh (Kerry, Irlandia) znajdują się ślady dinozaura sprzed 385 milionów lat. Są to najstarsze znane nauce ślady w Europie. Podobne są jeszcze w Brazylii i w Australii. Miejsce to zostało odkryte przez młodego adepta geologii w 1993 roku.
  
Za jakiś czas do śladów dinozaura mają prowadzić tabliczki i będzie tu centrum informacyjne dotyczące prehistorii, ale póki co trzeba sobie radzić po irlandzku, czyli pytać miejscowych o drogę do dinozaura. Gdyby ktoś się tam wybierał beze mnie ;) - jadąc od promu w Knighstown należy dojechać do tabliczki kierującej na klify i skręcić w wąską drogę prowadzącą na prawo, potem minąć skręt prowadzący do białej latarni morskiej na cyplu i dojechać do końca drogi. Tam już jest poniższy znak i mały parking. Potem tylko kilkadziesiąt metrów ścieżką w dół do oceanu.
  
Osobnik widoczny na powyższym obrazku zostawił swoje ślady w mokrym błocie które zaschło utrwalając odciski łap tego stwora na zawsze. Wygląda to trochę jakby przerośnięty jamnik przebiegł się po mokrym betonie. Irlandzki dinozaur był w rzeczywistości tetrapodem (tetra - cztery) czyli najwcześniejszą postacią gada, który wyposażony w cztery łapy wylazł z oceanu na suchy ląd. Dopiero dużo później pojawiły się diplodoki, tyranozaury i godzille. 
  
Na widocznej na zdjęciach skalnej platformie widać około 150 śladów na odcinku około 15 metrów. Jest to tuż nad powierzchnią wody, w czasie silniejszej fali ta skała jest zalewana wodą. Skrócona lekcja prehistorii i kilka rysunków prajaszczura dostępne są po angielsku i irlandzku na tablicy informacyjnej
   
Trudno wyobrazić sobie te 385 milionów lat wstecz. Dla porównania - Grobla Gigantów powstała 60 milionów lat temu, a klify Moher 320 milionów lat temu. Ślady tetrapoda najlepiej widoczne są rano i wieczorem, kiedy słońce jest nisko. Warto to wziąć pod uwagę podczas wycieczki na wyspę Valentia. 
  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O CZYM JEST TEN BLOG

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...