środa, 1 czerwca 2011

Wyspy Aran - dziura robaka

Dziura robaka - Wormhole - Poll na bPeist to coś niesamowitego, dzieło natury utrwalone w klifie po zachodniej stronie Inishmore. W tym miejscu są trzy piętra klifów. Niektórzy uważają że najbezpieczniej jest popatrzeć na to z samej góry. Ja wybrałem środkowe piętro. 
  
Wormhole nie należy do głównych atrakcji Aranów, zdecydowanie jednak jest warta znalezienia i zobaczenia. Z głównej drogi biegnącej przez Inishmore prowadzą do niej drogowskazy. Irlandzką nazwę "Poll na bPeist" uzupełnia piktogram. 
  
Od znaku należy jeszcze przejść około 2 kilometrów przez surowy krajobraz zasłany wapieniem. Na kamieniach zaznaczono kilka czerwonych strzałek, które potem znikają i pozostaje iść na wyczucie trzymając się blisko brzegu. Dziura robaka jest na najniższym tarasie klifów, zalewanym przez fale podczas przypływu. 
  
Widok Wormhole z bliska przerósł moje oczekiwania. W ogromnym, idealnie prostokątnym basenie połączonym podziemnym kanałem z oceanem szafirowa woda delikatnie podnosiła się i opadała w rytm fal Atlantyku.   
  
Oczywiście muszę tam wrócić podczas sztormu. Ale nie będę stał na środkowym tarasie tylko na samej górze. Dziurę robaka możecie zobaczyć na moim filmie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O CZYM JEST TEN BLOG

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...