piątek, 30 stycznia 2009

Pierścień Claddagh

Tradycyjny irlandzki pierścień Claddagh spełnia od kilku wieków rolę pierścionka zaręczynowego, obrączki ślubnej lub przyjacielskiego prezentu. Na przykład na Walentynki.


Widoczne na zdjęciu symbole zawierają najważniejsze w życiu elementy. Dwie dłonie oznaczają przyjaźń. Korona symbolizuje lojalność. Serce pośrodku to oczywiście miłość. Te trzy wartości pomagające żyć w spokoju odzwierciedla również sentencja „Let love and friendship reign” – Pozwól panować miłości i przyjaźni.
  
Pochodzenie pierścienia wyjaśniają liczne irlandzkie legendy. Wszystkie w bajkowy sposób. Wielu chciałoby mieć bajeczne życie z partnerem, któremu można zaufać, który kocha aż do końca, który jest wierny. Irlandzki pierścień Claddagh jest znany w wielu krajach i oznacza zawsze to samo. Jego międzynarodowa popularność zaczęła się w XIX wieku, kiedy podczas Wielkiego Głodu zostające na Wyspie matki przekazywały swoim emigrującym za Ocean córkom swoje pierścienie, żeby te nie zapomniały w obcym świecie co tak naprawdę w życiu jest ważne. Oliver Stone w filmie “The Doors” wykorzystał Claddahg podczas zaślubin Jima Morrisona, charyzmatycznego frontmana Doorsów z irlandzkimi korzeniami. Bohaterka „Ulisessa” Jamesa Joyce’a również nosi Claddagh. Pierścień został uwieczniony w wielu innych filmach, powieściach i rozsianych po różnych krajach irlandzkich pubach.


  
Jedna z legend mówi o podarunku od orła, który zrzucił pierścień hojnej fundatorce wielu mostów w Irlandii. Inna legenda przypisuje pierścień twórczemu księciu, który specjalnie dla ubogiej ukochanej zaprojektował specjalny klejnot, aby przekonać ojca swojej wybranki, że ma co do niej szczere zamiary. Kolejna, podobno ta prawdziwa legenda przedstawia historię Richarda Joyce’a z wioski Claddagh w hrabstwie Galway, który opuścił ubogą Irlandię by ciężką pracą na Karaibach zapewnić sobie godne życie ze swoją ukochaną, pozostawioną na kilka miesięcy w kraju. Rozłąka przedłużyła się do wielu lat, bo statek Richarda zdobyli piraci i sprzedali go jako niewolnika do Algierii. Tam u mauryjskiego złotnika Richard nauczył się nowego zawodu. Jego pan był tak bardzo pełen podziwu dla wyjątkowych zdolności swojego młodego ucznia, że zaproponował mu nawet rękę swojej córki i połowę majątku. Jednak młody złotnik wykonał w czasie swojej długiej niewoli pierścień Claddagh specjalnie dla swojej ukochanej. Miał nadzieję, że ona ciągle na niego czeka i tylko ta myśl pozwalała mu przez te lata rozłąki nie zwariować. Po zmianie rządów w 1689 r. uwolniono wszystkich jeńców a Richard wrócił do swojej ukochanej po 15 latach niewoli i przywiózł jej coś bardziej wartościowego niż pieniądze. A ona przez ten cały czas czekała. Złoty pierścień symbolizujący miłość, wierność i przyjaźń towarzyszył im już nieprzerwanie aż do śmierci. Ta historia opowiedziana jest w piosence.
Tradycyjny irlandzki pierścień Claddagh należy nosić w określony sposób. Palec serdeczny lewej dłoni oznacza poważny związek:
- serce skierowane do wewnątrz dłoni – oznacza związek małżeński.
- serce skierowane na zewnątrz dłoni – oznacza zaręczyny.

 
Prawa dłoń przeznaczona jest dla luźniejszych związków i przyjaciół:
- serce skierowane do wewnątrz dłoni – mam partnera.
- serce skierowane na zewnątrz dłoni – szukam partnera.

 
Claddgah ring łączy w sobie irlandzki folklor, legendy i życiowe wartości. Może być podarowany na znak prawdziwej miłości, a może właśnie od niego prawdziwa miłość się zacznie...
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O CZYM JEST TEN BLOG

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...